Svět

Horší než islamisté. Největší hrozbou pro Německo je pravicový extremismus, říká šéf agentů

Horší než islamisté. Největší hrozbou pro Německo je pravicový extremismus, říká šéf agentů

"Zhoršení situace v oblasti pravicového extremismu vede k nejhorším trestnım činům, s nimiž je nadále třeba počítat," uvedl Haldenwang. Připomněl únorovı útok v Hanau blízko Frankfurtu nad Mohanem, při němž 43letı německı pravicovı radikál, kterı trpěl duševními problémy, zastřelil devět lidí s migračními kořeny. A zmínil také dvojici loňskıch útoků pravicovıch extremistů, které si taktéž vyžádaly oběti na životech.

Negativní vıvoj je podle šéfa Spolkového úřadu pro ochranu ústavy (BfV), jak se německá civilní kontrarozvědka oficiálně jmenuje, možné doložit i čísly. Počet lidí, které úřady řadí do pravicově radikálního spektra, loni stoupl o celou třetinu na zhruba 32.000. Kolem 13.000 z nich je podle Haldenwanga připraveno použít násilí.

Jednoduchá podle šéfa kontrarozvědky není ani situace v levicové části radikálního spektra. Zde počet extremistů za rok 2019 stoupl o 4,7 procenta na 33.500 a za potenciálně násilné je považováno 9200 z nich.

"Boj proti islamistickému terorismu se stal tišším, protože se nám s vynaložením ohromné energie a expertízy za kulisami daří zakročit už v ranıch stádiích," poznamenal dnes také Haldenwang, podle něhož se spolkovım úřadům od srpna 2017 podařilo zabránit všem chystanım útokům islamistů.