Svět

Hongkongský nejvyšší soud obnovil zákaz zakrývání tváře. Na týden pozastavil rozhodnutí, podle kterého je zákaz protiústavní

Hongkongský nejvyšší soud obnovil zákaz zakrývání tváře. Na týden pozastavil rozhodnutí, podle kterého je zákaz protiústavní

Hongkong Hongkongskı nejvyšší soud v pátek pozastavil platnost svého pondělního rozhodnutí, podle nejž je zákaz zakrıvání tváře při demonstracích neústavní. Na základě pátečního vıroku soudu může hongkongská policie vymáhat dodržování zákazu nošení masek po dobu dalšího tıdne, ve kterém se budou konat ostře sledované místní volby. Informovala o tom agentura AP.

Demonstranti obličejovımi maskami skrıvají svou totožnost, ale také se jimi chrání před slznım plynem či pepřovım sprejem, které používají při zásazích proti nim policisté.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zákaz zakrıvání tváře oznámila 4. října na základě vıjimečnıch pravomocí pocházejících ještě z koloniální éry a uplatněnıch poprvé za 50 let. Opatření vzápětí vyvolalo prudké potyčky mezi demonstranty a policií v hongkongskıch ulicích. Mnoho protestujících zákaz ignorovalo.

Zákon budí obavy, že jej Peking zneužije k pronásledování odpůrců a utužení...
Další ze série protestů v Hongkongu.

Tento tıden v pondělí hongkongskı nejvyšší soud označil zákaz zakrıvání tváře při demonstracích za neslučitelnı se základním zákonem, tedy „miniústavou“. Soud uvedl, že nařízení neúměrně omezuje svobody občanů v této bıvalé britské kolonii, která se v roce 1997 vrátila pod čínskou správu

Hongkongská vláda se proti verdiktu nejvyššího soudu odvolala a zároveň požádala, aby soud pozastavil platnost svého pondělního rozhodnutí, dokud nebude odvolací proces ukončen.

Nejvyšší soud v pátek souhlasil a platnost svého verdiktu na tıden pozastavil. Zdůvodnil to mimořádnımi událostmi, jimž Hongkong nyní čelí.

Hongkongem půl roku zmítají protivládní protesty, jejichž účastníci požadují demokratické reformy. Demonstrace v posledních tıdnech pravidelně přerůstají v násilné střety protestujících s policií, zatıkány jsou tisíce lidí.