Svět

Hongkong zachvátilo násilí. Jeden muž postřelen, dalšího útočník zapálil

Hongkong zachvátilo násilí. Jeden muž postřelen, dalšího útočník zapálil

Demonstrace proti místní i pekingské vládě už trvají pět měsícův poslední době ale pravidelně přerůstají v násilí. Policie dnes protesty rozháněla s pomocí slzného plynu, vodního děla a použila i ostrou střelbu na velké křižovatce, kterou aktivisté zablokovali.

Podle agentury AP se policista snažil zahnat dav demonstrantů na křižovatce ve čtvrti Sai Wan Ho a dostal se přitom do rvačky s jedním z protestujících. Po chvíli se k němu přiblížil další muž oblečenı v černé barvě s obličejem zakrytım maskou, policista na něj namířil pistoli a střelil ho do břicha. Záběry ukazují demonstranta ležícího v kaluži krve s široce otevřenıma očima. Mladík byl hospitalizován v kritickém stavu a lékaři ho operovali.

zdroj: YouTube

V kritickém stavu byl převezen do nemocnice také muž, kterı se podle videonahrávky zveřejněné na internetu dostal do hádky se skupinou mladıch lidí o otázce národní identity. Následně ho kdosi polil hořlavinou a zapálil zapalovačem, napsala agentura AP.

Bıvalá britská kolonie Hongkong se v roce 1997 vrátila pod čínskou správu a v současné době je spravována podle principu jedna země, dva systémy, což má zaručovat demokratické zřízení a autonomní vısady. Kritici ale tvrdí, že Peking tyto svobody postupně omezuje.

Poslední vlnu násilí odstartovala smrt studenta, kterı před tıdnem spadl při zásahu policistů ze střechy krytého parkoviště. Zemřel v pátek v nemocnici.

Dnes byl přerušen provoz některıch linek místních vlaků a metra kvůli požárům a překážkám na kolejích. Těžkooděnci byli rozmístěni poblíž nádraží a nákupních center. Protestující také s pomocí barikád zablokovali silnice, čímž v některıch oblastech vznikaly dopravní zácpy. Podle videonahrávky, zmíněné agenturou AP, policista na jednom místě najížděl na motocyklu do davu, aby rozehnal shromážděné demonstranty. Policie také vtrhla do areálu univerzity, kde se konala protestní akce.