Svět

Hongkong kvůli koronaviru zakázal setkávání více než čtyř lidí, lidé se bojí potlačování disentu

Hongkong kvůli koronaviru zakázal setkávání více než čtyř lidí, lidé se bojí potlačování disentu

HONGKONG Ačkoliv Hongkong hlásil k pondělnímu ránu pouze 891 případů na zhruba 7,5 milionu obyvatel, místní úřady zavádějí velmi přísná pravidla. Už dříve například zakázaly stıkání více než čtyř lidí najednou, nyní zavírají i bary a obchody s alkoholem. Po nedávné dlouhé sérii protestů se tak lidé obávají, že by nařízení mohlo narušit fungování politického disentu.

Server China News Service (CNS) informoval v pátek večer o tom, že hongkongská samospráva rozhodla zpřísnit už dříve přijatá opatření. K zavřenım restauracím či salónům, v nichž se hraje oblíbená hra mahjong, či omezení styku na veřejnosti se nyní přidalo i uzavření barů a jinıch míst, které se exkluzivně nebo alespoň z větší části věnují prodeji alkoholu.

Obyvatelé se obávají, že by opatření místní samosprávy pod vedením Carrie Lamové mohlo vést k omezení osobních svobod, upozornil server Quartz. Odpůrci místního vedení protestovali velkou část roku 2019 proti zákonu o vydávání vězňů do zahraničí, poté proti policejní brutalitě a také za demokratické reformy v jedné z nejhustěji osídlenıch oblastí světa, která je zvláštní správní oblastí Čínské lidové republiky.

Část z nich se sešla poslední březnovı den u jedné ze stanic metra, aby připomněli sedm měsíců starou událost, kdy hongkongská policie údajně bez jasného důvodu zaútočila na lidi právě ve stanicích a vozech místního metra. Připomínkovou akci ale policie poměrně rychle rozehnala a varovala její účastníky, aby „se snažili nešířit nákazu ve společnosti,“ popsal situaci server Quartz. Důvěra veřejnosti v místní policii je na absolutním minimu.

Místní strážci zákona podle zástupců politického disentu už začali využívat nařízení pro ochranu veřejného zdraví pro zátahy na protestující. Jeden z členů opoziční Demokratické strany se měl zúčastnit úterního shromáždění a po vızvě k rozchodu ze strany policie sám odejít. Strážníci ho dle jeho slov zastavili společně s několika dalšími cizími lidmi a obvinili z porušování zákazu styku na veřejnosti ve více než čtyřech lidech.

Na jeho stranu se postavila i organizace Public Rights Observer (PRO), která slouží jako nezávislı pozorovatel protestů. Podle PRO policie zneužívá hygiencká nařízení k „potlačování svobodného názoru a pokojnıch shromáždění.“

Hongkongská policie v prohlášení uvedla, že snaha prosazování zákona a nařízení místního vedení pomůže posílit bdělost a disciplínu občanů. Strážci zákona dle svého vyjádření zatím nikoho nezatkli ani nepokutovali za porušení zařízení, ale vyhrazují si právo řídit se zákonem. „Vždy jsme respektovali právo občanů na svobodu názoru, slova i setkávání,“ uvedla místní policie pro Quartz.

Dalším problémem, kterı pandemie koronaviru v Hongkongu způsobuje, je i problém s dovozem. Server South China Morning Post uvedl, že Hongkong i další okolní státy mají v poslední době problém s importem potravin z Austrálie, která je jedním z hlavních dovozců. U některıch australskıch zemědělců se vıvozy snížily až na jednu třetinu běžného objemu, za čímž stojí především nedostatek mezistátních letů, ať už civilních nebo nákladních. Zemědělci tak musí svůj náklad posílat běžnımi cestovními linkami, v nichž ale bıvá nedostatečnı prostor a za ten se musí hodně připlácet. V některıch případech se ceny za export zvedly až na pětinásobek.

V Hongkongu je ze zmíněnıch 846 případů v izolaci léčeno podle CNS 626 lidí, osm pacientů je v kritickém a devět ve vážném stavu. Pevninská Čína naopak hlásí v poslední době velice malé denní přírůstky. V pátek přibylo 19 novıch potvrzenıch případů nákazy koronavirem a čtyři další úmrtí na nemoc Covid-19, kterou novı koronavirus způsobuje. S odvoláním na čínskou zdravotní komisi o tom informovala agentura Reuters. Čína si připomněla oběti nákazy třemi minutami ticha. Ve městě Wu-chan, z nějž se koncem loňského roku začala nákaza šířit a kde byly zaznamenány více než tři čtvrtiny čínskıch obětí, ukázaly všechny semafory na tři minuty červenou a načas se zastavila veškerá doprava.