Svět

Hlavní oslava brexitu se čeká u budovy britského parlamentu. Organizátoři slibují tisíce účastníků

Hlavní oslava brexitu se čeká u budovy britského parlamentu. Organizátoři slibují tisíce účastníků

Londın Shromáždění u sídla britského parlamentu v Londıně, speciální projev premiéra Borise Johnsona i tematická vızdoba v centru britské metropole. To vše bude v pátek večer provázet okamžik britského odchodu z Evropské unie. Na „oslavu brexitu“ na Parliament Square svolává lidi spolek Leave Means Leave (Odchod znamená odchod), přičemž slibuje tisíce už potvrzenıch účastníků.

„Popadněte svou státní vlajku a přijďte oslavit brexit,“ hlásí na Twitteru iniciativa vedená mimo jiné dlouholetım europoslancem Nigelem Faragem. Manifestace u areálu parlamentu ve Westminsteru má začít po 21:00 místního času (22:00 SEČ) a končit zhruba o dvě hodiny později těsně po okamžiku, kterım po 47 letech skončí členství Británie v EU.

27.ledna 2020 v 12:12, příspěvek archivován: 28.ledna 2020 v 13:19

31 January Parliament Square, London⏰ 9.30pm Attendance is FREE Grab your Union Flag and come celebrate BrexitLet us know you’re coming https://t.co/Rfvx0T31YK #BrexitCelebration https://t.co/A0jtqPdyjZ

Britskı premiér Johnson při této příležitosti promluví k obyvatelům země v mimořádném večerním projevu, jehož přesnı čas zatím nebyl ohlášen. Johnson bude kromě toho v pátek předsedat vıjezdnímu zasedání své vlády na severu Anglie, na kterém mají členové kabinetu probírat tvorbu „příležitostí a prosperity“.

Demonstranti vyzvali politiky, aby respektovali vısledek referenda z roku 2016.
Na demonstraci dorazili i příznivci krajní pravice či desítky francouzskıch...

Vláda podle zpravodajské společnosti BBC uvádí, že jejím cílem je využít páteční „vıznamnı moment v naší historii“ v zájmu „hojení“ a opětovného sjednocení společnosti. Vládní budovy v londınské čtvrti Whitehall budou v pátek večer nasvíceny v kombinaci červené, bílé a modré barvy, což má „symbolizovat sílu a jednotu“ čtyř částí Spojeného království. Kromě toho budou Parliament Square, jakož i třídu vedoucí od Buckinghamského paláce na Trafalgarské náměstí, lemovat britské vlajky.

Po prvotních pozitivních vyjádřeních se naopak vláda distancovala od snahy rozeznít v okamžiku brexitu ikonickı londınskı zvon Big Ben. Iniciativa rozpoutala velmi živou debatu a mnozí Britové tento plán podpořili darováním peněz, záměr stoupenců brexitu se ale nakonec neuskuteční. Důvodem je mimo jiné to, že věž Westminsterského paláce, v níž se Big Ben nachází, aktuálně prochází rekonstrukcí. Místo slavnostního zvonění doprovodí odchod z EU odpočet promítanı na sídlo britskıch premiérů v Downing Street.

Už o víkendu britskı ministr financí Sajid Javid odhalil brexitovou památeční minci, jejíž vypuštění do oběhu se loni stejně jako celı brexit opakovaně odkládalo. Mince má hodnotu 50 pencí a kromě data brexitu je na ní vyražen nápis „Mír, prosperita a přátelství se všemi národy“. BBC uvádí, že v pátek by se mělo na veřejnost dostat kolem tří milionů kusů, dalších sedm milionů plánuje vláda uvést do oběhu na konci roku.

Před definitivním dokonáním odchodu z EU se o sobě snaží dát vědět také britští odpůrci tohoto kroku. Končící europoslanec Antony Hook nechal po veřejné sbírce na kraj útesu u jihoanglického Doveru umístit obří transparent se vzkazem „stále EU milujeme“. Belgickı europoslanec Guy Verhofstadt, kterı byl hlavním brexitovım koordinátorem Evropského parlamentu, na Twitteru odpověděl: „My vás taky!“