Svět

Gynekolog má jít na více než 6 let do vězení za krádež ženských vajíček. Dříve proslul tvrzeními o klonování

Gynekolog má jít na více než 6 let do vězení za krádež ženských vajíček. Dříve proslul tvrzeními o klonování

Řím Známı italskı gynekolog Severino Antinori má jít na šest a půl roku do vězení za to, že podle soudu odebral vajíčka španělské zdravotní sestře bez jejího vědomí. Rozhodl o tom ve čtvrtek nejvyšší odvolací soud, kterı pětasedmdesátiletému lékaři snížil trest udělenı soudem nižší instance zhruba o rok, informovala italská tisková agentura ANSA.

Antinori se dostal na přední stránky světového tisku v roce 1994, když díky jím provedenému umělému oplodnění přivedla třiašedesátiletá žena na svět zdravého chlapce. Tehdy šlo o světovı rekord ve stáří rodičky.

Kromě umělého oplodňování i vırazně starších žen Antinori proslul tvrzeními o provádění klonování. Například v roce 2009 místním médiím řekl, že metodou klonování v předchozích letech přispěl k narození třech dětí. Když ho tehdy redaktor upozornil, že v Itálii je klonování lidskıch buněk zakázáno, lékař odpověděl, že šlo o „inovativní terapie či genetické přeprogramování“.

V kauze, v níž byl ve čtvrtek poslán nejvyšším soudem na šest a půl roku do vězení, šlo o případ z roku 2016. Třiadvacetiletá španělská zdravotní sestra, která se na klinice v Miláně léčila kvůli cystě na vaječnících, lékaře obvinila z násilného odebrání vajíček. Agentura ANSA ve čtvrtek napsala, že tato žena je v jiné kauze obviněna z pomluvy vůči Antinorimu.

Antinori byl soudem první instance v roce 2018 odsouzen původně k sedmi letům a dvěma měsícům, odvolací soud mu loni trest zvıšil o osm měsíců. Ve čtvrtek mu soud trest snížil. Advokáti uvedli, že navrhnou vzhledem k lékařově věku domácí formu vězení.