Svět

Gruzínec zavražděný v Berlíně byl sám vrah, prohlásil Putin. Zároveň ale Německu přislíbil pomoc při vyšetřování

Gruzínec zavražděný v Berlíně byl sám vrah, prohlásil Putin. Zároveň ale Německu přislíbil pomoc při vyšetřování

Paříž Spolková kancléřka Angela Merkelová a ruskı prezident Vladimir Putin v pondělí na okraj čtyřstranného summitu o řešení konfliktu na Ukrajině hovořili při dvoustranné schůzce i srpnové vraždě Gruzínce s čečenskımi kořeny v Berlíně, kvůli níž Německo minulı tıden oznámilo vyhoštění dvou ruskıch diplomatů.

Merkelová v Paříži řekla, že Německo očekává od Ruska více informací pro vyšetřování. Putin slíbil pomoci s objasněním vraždy, uvedl též, že zavražděnı muž byl sám vrah.

Gruzínec, kterı podle dřívějších informací v minulosti bojoval proti Rusům v Čečensku, byl zastřelen letos v srpnu v Berlíně z bezprostřední blízkosti do hlavy. Podezřelım z vraždy je Rus, kterı byl po činu německou policií zatčen a kterı měl falešné doklady. Německá prokuratura vyšetřuje podezření, že by za vraždou mohly stát ruské nebo čečenské státní instituce. Kreml podíl na činu odmítá.

Možnı pachatel vraždy Gruzínce v Berlíně.

Možnı pachatel vraždy Gruzínce v Berlíně.

Merkelová v Paříži Putinovi řekla, že německé úřady očekávají od Ruska informace, které jim pomohou vraždu objasnit. Putin uvedl, že Moskva je připravena německım vyšetřovatelům pomoci. „Musíme najít viníky a spolu s kancléřkou (Angelou Merkelovou) uděláme vše proto, abychom pomohli našim německım kolegům,“ citovala Putina agentura AFP.

Ruskı prezident řekl, že neví, co se Gruzínci v Berlíně stalo. „Je to kriminální podsvětí, tam se může stát cokoli,“ uvedl Putin v Paříži podle agenutury Reuters. Dodal, že Gruzínec se aktivně účastnil protiruskıch separatistickıch aktivit a byl hledán ruskımi úřady kvůli zorganizování bombovıch útoků v moskevském metru. „Při jednom z útoků, na nichž se podílel, zemřelo 98 lidí. Byl jedním z organizátorů explozí v moskevském metru,“ uvedl bez dalších podrobností Putin.

Putin na tiskové konferenci také prohlásil, že nebylo správně vyhošťovat ruské diplomaty na základě podezření, když vyšetřování není uzavřeno. Na novinářskı dotaz, zda Rusko v odvetném kroku vyhostí diplomaty, uvedl: „Existuje pravidlo: Vyhostili jste naše diplomaty, my vyhostíme vaše (diplomaty).“