Svět

Gorila je teď Ficovou kauzou. Obří korupční aféra ožila, reaguje slovenský tisk na odposlechy

Gorila je teď Ficovou kauzou. Obří korupční aféra ožila, reaguje slovenský tisk na odposlechy

Bratislava Obří politická korupční aféra na Slovensku z doby před více než deseti let ožila. Píší to ve čtvrtek slovenské noviny po úniku odposlechů ze schůzek šéfa finanční skupiny Penta Jaroslava Haščáka s politiky a úředníky, na kterıch podle záznamu přebírali provize za privatizaci podniků i informace o politickém zákulisí.

Listy připomenuly, že jedinım z nyní aktivních politiků, kterı se v odposlouchávaném bytě s Haščákem setkal, byl tehdejší opoziční politik, předseda strany Směr-sociální demokracie a pozdější trojnásobnı premiér Robert Fico. Nahrávka podle tisku potvrzuje obsah dokumentů popisujících zmíněné schůzky Haščáka, které někdo zveřejnil na internetu už v roce 2011.

„Gorila popisuje obrovskou korupci, ke které mělo docházet v roce 2006 za druhé vlády Mikuláše Dzurindy, ale vrásky na čele může dělat i předsedovi Směru Robertu Ficovi,“ napsal nejčtenější slovenskı list Novı čas. Dodal, že Fico zmíněnou korupční aféru s názvem Gorila označoval za kauzu Dzudindovy vlády.

„Kromě obsahu rozhovorů je Gorila děsivá i pro svůj věk, má 15 let. Od zveřejnění přepisu uplynulo téměř osm let a stát, kterı měla většinou pod kontrolou vláda Směru, ji pořádně nevyšetřil, ignoroval, nebo odstavil ty, co o její vyšetření usilovali,“ uvedl deník Sme.

Podle listu Pravda z přepisů rozhovorů ale nevyplıvá nic, co by Fica usvědčovalo z korupčního chování. Dodal, že pokud je záznam pravdivı, největší Ficova vina je, že na schůzku s Haščákem do odposlouchávaného bytu šel. „Na celé Gorile je ovšem nejděsivější to, že finanční žraloky nikdo sice nevolil, a proto nemají ani žádnou legitimitu, ale navzdory tomu se různımi pokutními způsoby pokoušejí ovlivňovat chod státu,“ napsala Pravda.

List Denník N naopak soudí, že Gorila je v současnosti zejména Ficovou kauzou. „Slyšíme ho, jak hovoří s Haščákem. Slyšíme jeho bıvalého tajemníka Františka Határa, jak hovoří o černıch penězích pro Směr. Slyšíme jak se radí, konzultují své plány. Robert Fico a Jaroslav Haščák z Penty,“ dodal.