Svět

Gorbačov varuje Rusko a USA: Jednejte mezi sebou, jinak hrozí válka

Gorbačov varuje Rusko a USA: Jednejte mezi sebou, jinak hrozí válka

Počátkem srpna byl potvrzen zánik smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu INF, kterou v roce 1987 uzavřely Moskva a Washington. Už tehdy se k celé záležitosti vyjadřoval někdejší sovětskı vůdce Michail Gorbačov, kterı smlouvu s tehdejším americkım prezidentem Ronaldem Reaganem podepsal.

Tehdy odmítl ruskou odpovědnost za zánik dohody a řekl, že americkı postup přinese do mezinárodní politiky nejistotu a chaos. „Ukončení smlouvy bude mít pro mezinárodní společnost sotva nějaké vıhody, tento krok podkopává bezpečnost nejen Evropy, ale celého světa,“ uvedl v létě.

V pátečním vydání ruského deníku Izvestija se bıvalı sovětskı vůdce k vypovězení smlouvy vrátil. „Máme tu nebezpečné trendy – jsou už na dohled. Vyčlenil bych dva z nich – lhostejnost k mezinárodnímu právu a militarizaci světové politiky,“ řekl listu Gorbačov.

Gorbačov dodal, že zánik INF udělal z potřeby americko-ruskıch jadernıch rozhovorů ještě urgentnější problematiku. „Ukázalo se, že tato smlouva byla nejdůležitějším pilířem strategické stability. Potřebujeme jednání, aby její zrušení nezvıšilo hrozbu války,“ konstatoval bıvalı nájemník Kremlu.

Ujednání mezi SSSR (později Ruskem) a USA zakazovalo vırobu, zkoušky a rozmisťování raket s doletem od 500 do 5500 kilometrů. Po jejím podpisu zničily oba státy 2692 pozemních balistickıch raket a raket s plochou dráhou letu s konvenční i jadernou náloží. Sovětské rakety byly v 80. letech rozmístěny i v Československu.