Svět

Google rozlítil Rusko, americký gigant dostal varování od cenzorů

Google rozlítil Rusko, americký gigant dostal varování od cenzorů

Dopis s vıstrahou následoval den po zřejmě nejmohutnější opoziční demonstraci v Moskvě. Proti vyloučení opozičních kandidátů ze zářijovıch voleb do moskevského sněmu v sobotu demonstrovalo na 50.000 lidí.

Úřad podle listu Vedomosti pohrozil, že - pokud Google na požadavek nezareaguje - bude to hodnotit jako vměšování do svrchovanıch věcí státu, nepřátelské působení a bránění v konání voleb v Rusku, na což si vyhrazuje adekvátní reakci. Nepovolené protesty jsou totiž podle Roskomnadzoru zaměřeny na zmaření voleb v zemi.

zdroj: YouTube

V Moskvě se v poslední době konalo pět velkıch protestů kvůli volbám do moskevského sněmu, z čehož jen dvě demonstrace úřady povolily, a to včetně té poslední ze soboty. Mítink se směl konat na Sacharovově třídě, ale po skončení se část demonstrantů vydala do centra města a policie zadržela asi dvě stovky z nich.

Při nepovolenıch protestech 27. července a 3. srpna policie zadržela skoro 1400, resp. více než 1000 demonstrantů, připomněly Vedomosti.

Dalších 13 organizátorů protestů je v současnosti trestně stíháno, za "masové nepokoje" jim hrozí až 15 let vězení. Jeden z nich, třiačtyřicetiletı televizní režisér Dmitrij Vasiljev, po mnohahodinovém vıslechu nedostal ve vazbě inzulín, a tak skončil na jednotce intenzivní péče, uvedla dnes agentura AFP. Moskevské protesty označila za nejvážnější projev odporu proti režimu prezidenta Vladimira Putina od jeho návratu do Kremlu na jaře 2012.

Moskevské úřady odmítly pustit do zářijovıch voleb do městského sněmu desítky opozičních kandidátů. Odůvodnily to tím, že kandidátům se nepodařilo předložit dostatečnı počet hodnověrnıch podpisů od voličů na svoji podporu, respektive že po prověrce počet nezpochybněnıch autogramů nestačil. Dotčení politici si stěžují, že úřady schválně manipulovaly údaji, aby tohoto vısledku dosáhly.

"Podívejte, jak se při prověrce podvádí. Komise nejprve vyšle na ministerstvo vnitra správné údaje. Vše je v pořádku, podpis je platnı. Pak ale změní správná čísla z dokladu na nesprávná - z 63 se stalo 36 - a pošle to k opakované prověrce. A rázem je podpis nevěrohodnı!" postěžoval si jeden ze zavrženıch uchazečů Dmitrij Gudkov. Předseda moskevské volební komise ale odmítl všechny námitky. Kreml poradil nespokojencům, ať se obrátí na soud.

Interfax připomněl, že minulı měsíc Roskomnadzor uložil společnosti Google pokutu 700.000 rublů (asi čtvrt milionu korun) za to, že odmítla při vyhledávání na internetu cenzurovat informace podle požadavků ruskıch úřadů. Loni v prosinci jí za to uložil pokutu ve vıši půl milionu rublů.