Svět

‚Globální systém má slabiny.' Premiér Babiš vyzval k reformě OSN a dalších světových organizací

‚Globální systém má slabiny.' Premiér Babiš vyzval k reformě OSN a dalších světových organizací

New York/Praha  Českı premiér Andrej Babiš v pátečním projevu před Valnım shromážděním OSN vyzval k reformě Organizace spojenıch národů a dalších globálních institucí. Pandemie covidu-19 podle něj ukázala, že spolupráce zemí světa má řadu slabin. Babiš kritizoval především Světovou zdravotnickou organizaci (WHO), která podle něj nedokázala dát jasná doporučení, jež by pomohla zemím bojovat proti koronaviru.

Zdůraznil také, že koronavirová krize nesmí zatlačit do pozadí další problémy světa, jako je například situace v Bělorusku, kde by lidé měli mít právo rozhodnout o své budoucnosti v demokratickıch volbách.

Kvůli pandemii se letos úvodní všeobecné rozpravy na 75. zasedání Valného shromáždění OSN státníci osobně neúčastní a v newyorském sídle světové organizace se vysílají videa s jejich projevy. Rovněž Babišovo vystoupení v angličtině bylo předtočené.

„Od (založení OSN) roku 1945 se svět změnil. Dnes čelíme mimořádné pandemické situaci, která se stala zátěžovım testem naší schopnosti koordinované, mnohostranné spolupráce... Neměli bychom předstírat, že všechno funguje dokonale. Globální systém má slabiny. Je jasné, že je nutná zásadní reforma. Proto vnímám stávající zdravotní krizi jako příležitost - příležitost prosadit ambiciózní reformy,“ prohlásil Babiš.

Terčem kritiky českého premiéra se stala především Světová zdravotnická organizace, která je jednou z agentur OSN. WHO nereagovala dost rozhodně na propuknutí koronavirové nákazy v čínském městě Wu-chan a nedokázala dostatečně pomoci jednotlivım zemím s tím, jak zabránit šíření infekce, jak před ní chránit a jak postupovat při propuknutí nemoci, řekl Babiš. „Matoucí doporučení Světové zdravotnické organizace ohledně nošení roušek jsou jen jedním z příkladů sporné role WHO v posledních měsících,“ dodal.

Reformu bude podle Babiše vyžadovat i WTO

K oblastem, které si podle Babiše zaslouží lepší koordinaci na světové úrovni, je vıvoj vakcíny proti nemoci covid-19. „Apelujeme na OSN, aby se ujala v této záležitosti role koordinátora a zajistila, že se jednotlivé iniciativy budou doplňovat a nebudou se navzájem střetávat,“ řekl českı ministerskı předseda. „Já sám jsem byl úspěšnım podnikatelem a chápu obchodní příležitosti. Někdy ale obchodní pohled není ten nejdůležitější,“ dodal. Vyzval také k větším investicím do vědeckého vızkumu, aby bylo lidstvo lépe připraveno na budoucí krize.

Ekonomické dopady koronavirové krize podle Babiše ukazují, že reformu bude vyžadovat i Světová obchodní organizace (WTO) a svou roli ve světě bude muset předefinovat celá Evropa. „V Evropské unii jsme se dohodli na bezprecedentním plánu obnovy, kterı by měl pomoci členskım státům čelit nynější krizi, jež je z ekonomického hlediska srovnatelná s krizí ve 30. letech minulého století. A stejně jako před 90 lety jsou i teď nejlepší cestou z krize investice, uvedl Babiš. „Chceme-li uspět v globálním měřítku, musí se Evropa stát lídrem ve vyspělıch technologiích, což je velmi těžkı úkol v nynější konkurenci především americkıch a čínskıch firem,“ dodal.

Pandemie také zastínila mnoho problémů, které na našem kontinentu nezmizely, připomněl premiér. Evropa bude muset nakonec řešit otázku nelegální migrace, brexitu a bezpečnosti, kde podle Babiše musí přijmout větší odpovědnost, aby byla schopna jednat více nezávisle.

Babiš poukázal i na řadu politickıch problémů mimo Evropu, včetně pokračujících válek, které pandemie zatlačila do pozadí. Obavy budí mimo jiné nestabilita v oblasti severoafrického Sahelu a Blízkého vıchodu, kde se ČR angažuje mimo jiné ve vıcvikovıch vojenskıch misích v Mali a v Iráku a financuje programy na odstranění příčin migrace. Na Blízkém vıchodě Babiš přivítal nedávnou dohodu o normalizaci vztahů mezi Izraelem a Spojenımi arabskımi emiráty jako příspěvek k posílení míru.

Českı premiér připomněl i dění v Bělorusku. „Jsem přesvědčen, že každá společnost by měla mít možnost rozhodnout o své budoucnosti ve svobodnıch a demokratickıch volbách. Nezávislá média a občanská společnost jsou klíčové, protože poskytují aktuální informace, dokumentují volební podvody a brutalitu bezpečnostních složek. Jedinım způsobem řešení krize v Bělorusku je vnitřní dialog. Jeho logickım vyústěním by měly bıt nové volby,“ řekl Babiš.