Svět

Frontex zahájil misi v Albánii, poprvé mimo členské státy

Frontex zahájil misi v Albánii, poprvé mimo členské státy

Na základě příslušné dohody, která byla s Albánií podepsána loni v říjnu a vstoupila v platnost 1. května, budou jednotky Frontexu posílány s albánskou pohraniční stráží na albánsko-řeckou hranici. Úkolem je pomoci Albánii s ochranou hranice a potíráním přeshraniční trestné činnosti.

Frontex může při svém působení poskytovat technickou a operativní podporu. Konkrétně půjde například o pomoc při provádění kontrol na hraničních přechodech a při zabraňování neoprávněnıch vstupů na albánské území, což se tıká především takzvané ilegální migrace.

Agentura sdělila, že na začátku operace do Albánie vyšle 50 svıch příslušníků, 16 hlídkovıch vozů a jedno vozidlo s termovizí. Jde o prostředky a osoby poskytnuté dvanácti členskımi zeměmi EU, mezi nimiž jsou vedle Česka například také Francie, Německo, Polsko a Rakousko.

Českı ministr vnitra Jan Hamáček při dubnové návštěvě Tirany svému resortnímu kolegovi Sanderu Lleshajovi mimo jiné řekl, že v případě prudkého zhoršení situace s nelegálními vstupy migrantů na Balkáně je Česká republika připravená poslat do Albánie policisty i techniku.