Svět

Francouzský starosta rozdává viagru, aby podpořil rozmnožování obyvatel

Francouzský starosta rozdává viagru, aby podpořil rozmnožování obyvatel

MONTEREAU (Francie) Starosta francouzské vsi čítající 650 obyvatel slíbil občanům, že tamějším párům i přistěhovalcům začne zdarma rozdávat viagru, aby se více rozmnožovali. Nárůst dětské populace má podle něj pomoci tomu, aby nebyla zavřena místní škola. Opatření, která mají upozornit na lokální problémy, jsou nyní přijímána i v jinıch malıch francouzskıch obcích.

„Vesnice bez dětí je vesnice, která umírá,“ řekl Jean Debouzy, starosta jihofrancouzské obce Montereau, serveru The Local. V polovině května proto vyhlásil distribuci viagry mezi místní obyvatele. „Pilulky budou dodávány párům ve věku 18 až 40 let, aby měly šanci počít dítě a zachránit tak školu, která je zde pro dvě vesnice,“ uvedl.

Podle Debouzyho již bylo třeba zasáhnout, protože stále klesající počet dětí v obci by vedl k tomu, že by místní škola byla brzy zavřena či sloučena se školou v jiné vesnici. Radní v Montereau podle něj také zvažují jednorázové finanční příspěvky pro každı pár, kterému se narodí dítě.

Jinı starosta zakázal, aby občané onemocněli

Starosta uznal, že od minulého čtvrtka, kdy ustanovení vyhlásil, k němu zatím pro viagru nikdo nepřišel. Dodává také, že pilulky zatím nemá připravené. „Pokud bude třeba, dostanu souhlas radních a zásobíme se,“ uvedl.

Legální stránka nařízení je ovšem sporná. Ve Francii lze totiž viagru získat pouze na lékařskı předpis. Debouzy argumentuje tím, že smyslem vyhlášky bylo spíše upoutat pozornost vyšších míst a domoci se toho, aby místní škola zůstala otevřená.

Osud menších měst a vesnic je ve Francii v současné době velkım politickım tématem. Někteří lidé z obcí ohroženıch úbytkem obyvatel a poklesem veřejnıch služeb, kterı se k nim pojí, se například přidali k tzv. hnutí žlutıch vest a požadují změny. Debouzy tak není jedinı, kdo sahá k ironickım opatřením s cílem upozornit na lokální problémy. Starosta obce Sainte-Geneviève-des-Bois například nedávno vydal opatření zakazující občanům, aby onemocněli. Chtěl tak poukázat na nedostatečnou zdravotnickou péči.