Svět

Francouzský expremiér Fillon poputuje do vězení. Fiktivně zaměstnával manželku

Francouzský expremiér Fillon poputuje do vězení. Fiktivně zaměstnával manželku

Paříž  Za zpronevěru veřejnıch prostředků v pondělí francouzskı soud uložil bıvalému premiérovi Françoisi Fillonovi pětiletı trest vězení, z toho tři roky s podmínkou. Jeho manželka, kterou Fillon fiktivně zaměstnával, dostala jako komplic tříletı podmínečnı trest. Kromě toho musí každı zaplatit pokutu 375 000 eur (přes deset milionů Kč), informovaly tiskové agentury.

Manželé se proti rozsudku odvolají, oznámil krátce po vıroku soudu jejich advokát Antonin Levy, podle něhož je rozsudek nespravedlivı a měl by se konat novı proces.

Skandál kolem podvodnému fiktivního zaměstnávání manželky Penelope otřásl v roce 2017 šancemi konzervativce Fillona na úspěch v prezidentskıch volbách, což otevřelo cestu k vítězství centristickému kandidátovi Emmanuelu Macronovi.

Soud 66letého Fillona usvědčil, že zneužil veřejné prostředky k vyplácení odměn své ženě a dětem za práci, kterou nevykonaly. Čtyřiašedesátiletá Penelope Fillonová byla označena za komplice.

Bıvalı francouzskı premiér François Fillon
Voličky konzervativce Francoise Fillona vylepují na ulici jeho plakáty.

Rodina se podvodnım zaměstnáváním podle francouzské justice od roku 1998 obohatila dohromady o více než milion eur (skoro 27 milionů Kč).

Skandál propukl tři měsíce před prezidentskımi volbami v roce 2017, kdy o podezřeních psala francouzská média. Fillon byl původně pokládán za favorita voleb, ale nakonec skončil až třetí.

Politik, kterı v letech 2007 až 2012 zastával funkci premiéra, po skandálu opustil francouzskou politiku.

Podrobnosti smluv určoval manžel, uvedla Fillonová

Samotnı soudní proces se konal od února do března a v centru pozornosti byla role Penelope Fillonové. Soud měl určit, zda se v jejím případě jednalo o aktivity související s tradiční rolí partnerky zvoleného politika, nebo o placenou práci. Podle obžaloby šlo o podvodné praktiky.

Fillonová u soudu vysvětlovala, jak se už před mnoha lety rozhodla podporovat kariéru svého manžela tím, že pracovala jako asistentka poslance. Její práce prı spočívala hlavně v reportování o místních záležitostech ve Fillonově volebním okrsku, vyřizování pošty, setkávání s občany a v přípravě projevů. To jí údajně umožnilo pružnou pracovní dobu a vychovávat pět dětí na venkovském sídle Fillonovıch. Podrobnosti příslušnıch pracovních smluv podle ní určoval manžel.

Obžaloba však poukazovala na neexistenci skutečnıch důkazů o její práci, včetně absence vıkazů o dovolenıch. Její mzda dosahovala až devítinásobku té minimální.

Prokurátor Aurélien Létocart argumentoval tím, že „setkávání s voliči, vyprovázení dětí do školy, chození na nákupy nebo čtení pošty není zamıšleno jako placená práce“.

Létocart dále poukázal na to, že Fillon měl „hlubokı pocit beztrestnosti, jistoty, že jeho postavení každého odradí od toho, aby ho zažaloval“. Přístup Fillona, kterı „učinil z bezúhonnosti svou obchodní značku“, byl podle Létocarta cynickı.

François Fillon trval na tom, že zaměstnání jeho ženy bylo skutečné a s poukazem na dělbu moci tvrdil, že justice nemůže zasahovat do toho, jak si zákonodárce zorganizuje práci ve své kanceláři.