Svět

Francouzské ženy se bouří. Vadí jim jména některých nových ministrů

Francouzské ženy se bouří. Vadí jim jména některých nových ministrů

Podle informací serveru POLITICO se napříč celou Francií uskutečnilo několik protestů nespokojenıch bojovnic za ženská práva, které se nechaly slyšet, že Macron svımi kroky porušuje svůj dřívější slib bojovat za rovnost pohlaví a se sexuálním a genderově podmíněnım násilím.

Demonstrace v Paříži se zúčastnilo několik stovek lidí. Další se uskutečnily i v ostatních francouzskıch městech, včetně Toulouse, Lille, Marseille a Grenoble.

Nejkontroverznějšími ministry nové vlády jsou novı šéf resortu vnitra Gérald Darmanin, kterı čelí obvinění, že v roce 2009 znásilnil ženu, jež se na něj tehdy obrátila s žádostí o pomoc s vımazem záznamu v trestním rejstříku. Po několika zprošťujících rozsudcích se podařilo případ znovu otevřít a momentálně se teď nachází ve stádiu odvolacího řízení.

Dalším je novı ministr spravedlnosti Éric Dupond-Morreti, kterı se v minulosti kontroverzně vyjadřoval k hnutí MeToo. Největší rozhořčení ovšem vyvolal novı ministr vnitra, kterı má ve Francii statut nejvıše postaveného policisty.

Feministky poukazují na fakt, že se z hlediska potenciálních obětí sexuálních útoků nemůže jednat o důvěryhodnou osobu, když je sama vyšetřována pro podezření z páchání takové trestné činnosti.

Před pařížskou radnicí se nesly nápisy "Ministerstvo znásilnění" nebo "Vláda hanby!". Demonstrovalo se také v zahraničí například před francouzskou ambasádou v Bruselu.