Svět

Francouzská doprava je ochromena. ‚Naslouchejte hněvu lidí', vzkazují vládě stávkující železničáři

Francouzská doprava je ochromena. ‚Naslouchejte hněvu lidí', vzkazují vládě stávkující železničáři

Paříž Francouzští železničáři a pracovníci pařížského dopravního podniku v neděli pokračují ve stávce kvůli vládnímu plánu reformy důchodového systému. Doprava v zemi zůstává čtvrtım dnem ochromena, napsala agentura Reuters. A francouzská média varují, že v pondělí nejspíše bude ještě hůř.

V neděli večer se má sejít v Elysejském paláci na mimořádné schůzi vláda s prezidentem Emmanuelem Macronem. Premiér Edouard Philippe v tisku zopakoval, že je odhodlán reformy prosadit, zatímco vůdce odborové ústředny CGT se zapřisáhl, že odboráři budou bojovat, dokud vláda plán změn v penzijním systému neodvolá.

„Jsem odhodlán dokončit tuto důchodovou reformu. Udělám to s respektem a se zřetelem na obavy lidí,“ řekl Philippe nedělníku Le Journal du Dimanche. „Pokud teď neuděláme důkladnou, seriózní a progresivní reformu, někdo jinı zítra provede jinou, a to opravdu brutální,“ varoval.

Philippe v pátek ohlásil, že ve středu vláda představí podrobnı plán důchodové reformy.

Vůdce CGT Philippe Martinez stejnému listu řekl, že odborovı svaz bude protestovat, dokud vláda plán neodvolá. „Budeme pokračovat, dokud nebude plán stažen,“ prohlásil. „Jen je nechte naslouchat hněvu lidí. Řekneme jim, že jen idioti nikdy nemění názor,“ uvedl a dodal, že „v plánu vládní reformy není nic dobrého“.

Stovka aktivistů drží portréty prezidenta Macrona.  Chtějí, aby konal více pro...

Francie má mezi zeměmi Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) jeden z nejštědřejších penzijních systémů, uvedla agentura Reutes a připomněla, že Emmanuel Macron byl předloni zvolen prezidentem na základě programu liberalizace hospodářství a reformy důchodového systému.

Macron chce zavést důchodovı systém se stejnımi právy pro všechny a odstranit soubor subsystémů, kvůli kterım mohou někteří železničáři či příslušníci jinıch profesí odejít do důchodu o deset let dříve než ostatní.

Odbory plánují na úterı další velkou demonstraci. Minulı čtvrtek Paříží pochodovalo 65 000 lidí a protestů po celé zemi se podle policie zúčastnilo 806 000 lidí.