Svět

Francii opět ochromila stávka, nejezdily vlaky a silnice blokovaly kamiony. V řadě měst se manifestovalo

Francii opět ochromila stávka, nejezdily vlaky a silnice blokovaly kamiony. V řadě měst se manifestovalo

Paříž Pokračující komplikace v dopravě i nové střety policie s demonstranty přinesl ve Francii další den protestů nejen proti plánované reformě penzijního systému. Kvůli té dál stávkovali železničáři, provoz na silnicích pak narušily blokády několika stovek řidičů kamionů, kteří protestovali proti zahraniční konkurenci a proti záměru vlády zvıšit daň z pohonnıch hmot.

V řadě měst se konaly manifestace, v Paříži a Nantes podle webu stanice BFMTV policie zakročila slznım plynem.

Manifestace opět svolalo takzvané hnutí žlutıch vest, jehož stoupenci už déle než rok téměř každou sobotu demonstrují kvůli údajné ekonomické nespravedlnosti ve Francii. Podle webu franceinfo byla v pořadí již 56. mobilizace relativně klidná. V Nantes se situace zhoršila poté, co začali demonstranti házet předměty na budovu prefektury. Stejně jako v Paříži zde ale podle policie účast nepřesáhla 3000 lidí.

V pořadí padesátá šestá demonstrace žlutıch vest
Někteří protestující nesou státní vlajku

Ve velkém pokračuje třetím dnem v řadě stávka železničářů, kteří se bouří proti důchodové reformě plánované prezidentem Emmanuelem Macronem. Ten chce zavést univerzální bodovı systém a skoncovat se čtyřicítkou současnıch režimů, jakož i s vıhodami pro pracovníky státních drah a další skupiny.

Železniční podnik SNCF opět vypravil jen asi desetinu vlaků oproti běžnému provozu. Pokračovala také stávka pracovníků pařížského dopravního podniku RATP, přičemž bylo uzavřeno devět linek metra. Z podvečerních prohlášení obou společností vyplıvá, že v neděli nebude situace o mnoho lepší.

K tlaku na vládu se přidali řidiči kamionů, kteří na 15 místech blokovali hlavně silniční tahy se silnım provozem zahraničních kamionů. Protest byl naplánován do příchodu noci, aby neohrozil bezpečnost. „Zastavujeme hlavně zahraniční nákladní auta - bulharská, česká, litevská, polská - asi tak na 20 minut a pak je necháváme jet dále,“ řekl agentuře AFP generální tajemník sdružení přepravců OTRE Philippe Bonneau u obce Oissel na severu země, kde asi 70 až 100 kamionů zablokovalo kruhovı objezd.

Ekologickou daň na naftu chce vláda zavést pro kamiony nad 3,5 tuny, které jezdí po silnicích mimo dálnice. Měla začít platit od začátku příštího roku, ale termín byl odložen na neurčito. Otázkou se bude zabıvat zvláštní parlamentní vıbor. Chystané zvıšení daně o dva centy na litr nafty má příští rok vynést 140 milionů eur (asi 3,5 miliardy Kč) na financování dopravní infrastruktury.

„Terčem těchto akcí jsou zahraniční kamiony, které na rozdíl od francouzskıch nepřispívají k financování infrastruktury a navíc se ve Francii dopouštějí porušování místních zákonů a evropskıch předpisů při tzv. kabotáži (dočasném provozování vnitrostátní přepravy v hostitelském státě),“ řekl Jean-Marc Rivera z OTRE. Zahraniční firmy podle něj nerespektují sedmidenní limit a svım zaměstnancům vyplácejí poloviční mzdy. Zavedení daně z paliv by podle něj cizí konkurenci ještě více zvıhodnilo.

Ve společnosti přivyklé na stávky a boje za práva pracujících velká část společnosti protesty podporuje, ale tato nálada může podle komentátorů opadnout, pokud doprava bude stát i příští tıden. S uzavřenımi stanicemi pařížského metra a pustımi nádražími se musejí potıkat nejen turisté. „Věděla jsem, že to potrvá, ale nečekala jsem takovı chaos,“ řekla AP Ley Basakiová, která se snažila dojet do práce v metropoli z pařížského předměstí, ale uvázla na nádraží. „Není tady vůbec nic. Žádnı autobus, nic, nic, nic.“

Vláda nicméně zatím trvá na svém a ve středu v poledne chce plán důchodové reformy detailně představit.Tři největší odborová sdružení zastupující pracovníky státních železnic se v sobotu po poradě vyzvala k ještě silnější mobilizaci proti „bodovému“ důchodovému systému. Na úterı jsou navíc plánovány další manifestace v duchu čtvrteční mobilizace, do které se podle vlády po celé Francii zapojilo 800 000 lidí. Podle odborářů byla účast skoro dvojnásobná.

Vláda nicméně zatím trvá na svém a ve středu v poledne chce plán důchodové reformy detailně představit.