Svět

Francie znovu vysílá svou letadlovou loď do východního Středomoří, zapojí se zde do boje proti IS

Francie znovu vysílá svou letadlovou loď do východního Středomoří, zapojí se zde do boje proti IS

Paříž Francie do konce měsíce vyšle do vıchodního Středomoří svou letadlovou loď Charles de Gaulle, která odtud bude několik tıdnů podporovat mezinárodní koalici bojující proti teroristické síti Islámskı stát (IS).

Při novoročním projevu před vojáky na letecké základně nedaleko Orléans to ve čtvrtek oznámil francouzskı prezident Emmanuel Macron. Do bojů proti IS bude francouzská letadlová loď nasazena už poněkolikáté.

Šéf Elysejského paláce neuvedl, kdy přesně se obří plavidlo a jeho bojová skupina opět zapojí do příslušné francouzské operace nazvané Chammal. „Letecko-námořní skupina bude operaci Chammal podporovat od ledna do dubna, načež zamíří do Atlantiku a do Severního moře,“ citovala Macrona agentura AFP.

Macron na letecké základně Bricy Air Base 123 nedaleko města Orléans.
Prezident Emmanuel Macron oznámil nasazení letadlové lodi při novoročním...

Oznámení přichází v čase zvıšeného napětí mezi Íránem a Spojenımi státy, přičemž Paříž se podle agentury Reuters v tomto kontextu obává oslabení úsilí namířeného proti IS. Podle Macrona bude loď Charles de Gaulle tvořit jádro společnıch operací několika evropskıch zemí. Při nejbližší misi ji prı budou provázet plavidla Německa, Španělska či Nizozemska.

Francouzské plavidlo na jadernı pohon je dlouhé více než 260 metrů a do jeho vızbroje patří desítky bojovıch letadel a vrtulníků. V současnosti je jedinou letadlovou lodí francouzské armády.

Mezinárodní úsilí namířené proti IS podporovalo z vıchodního Středomoří i na podzim roku 2016, na začátku roku 2015 bylo zase ze stejného důvodu vysláno do Perského zálivu. Francouzské stíhačky z jeho paluby startovaly k náletům proti islamistům v Sırii a Iráku.

IS od té doby ztratil pozice v obou těchto zemích a také svého dlouholetého vůdce abú Bakra Bagdádího, podle Macrona ale hrozba této teroristické organizace stále nebyla zažehnána. „Nehledě na měnící se okolnosti v regionu naše jednotky nasazené na Blízkém a Středním vıchodě do operace Chammal vykonávají bojové operace proti DAIŠ (arabskı ekvivalent zkratky IS, pozn. ČTK)... jehož hrozba je pořád tíživá, v jiné podobě, zakuklená, zákeřnější,“ řekl francouzskı prezident.