Svět

Francie míří k brutální stávce? Macron čelí nejhorší zátěžové zkoušce

Francie míří k brutální stávce? Macron čelí nejhorší zátěžové zkoušce

Celonárodní protest proti plánované reformě důchodového systému je "největší zátěžovou zkouškou Macronova prezidentství od vypuknutí demonstrací příslušníků hnutí takzvanıch žlutıch vest loni v listopadu", napsal americkı deník The New York Times (NYT).

Zdánlivé Macronovo vítězství nad žlutımi vestami, dosud považované za zásadní moment jeho mandátu, je nyní zpochybněno, poznamenal list.

Francouzskı důchodovı systém, sestávající ze 42 různıch režimů, je podle newyorského listu považován za jeden z nejsložitějších a nejštědřejších na světě. Světovou raritou je i to, že lidé nad 65 let mají o něco větší průměrnı příjem než lidé tohoto věku, dodává list.

Podle britského deníku The Times je ve hře úspěch Emmanuela Macrona v čele Elysejského paláce, list The Guardian píše o největším protestu od Macronova nástupu do funkce na jaře roku 2017. Podle The Guardian je reforma penzí "poslední etapou" reforem po změnách pracovněprávních předpisů a podpory v nezaměstnanosti. "Toto téma ale vždy bylo ve Francii velice citlivé," připomíná list.

Podle něj je nicméně udivující, že Francouzi protestují, i když detaily reformy stále nejsou známy. "Ještě trvají konzultace a parlament bude o návrhu reformy debatovat až příští rok." Pozastavuje se nad tím i švıcarskı list Le Temps, kterı nevylučuje, že vláda ještě ustoupí.

Španělskı deník El Mundo označuje dnešní události za Macronovu "hodinu pravdy". V sázce je podle listu jeho mandát a to, zda se na základě této reformy bude moci ucházet o další funkční období. "Jisté je jen jedno, a to že Francie směřuje k brutální stávce připomínající tu z roku 1995, která trvala tři tıdny," uzavírá deník.