Svět

Finský trajekt se 400 lidmi najel na mělčinu. Pasažéři strávili na lodi noc, personál rozdával roušky

Finský trajekt se 400 lidmi najel na mělčinu. Pasažéři strávili na lodi noc, personál rozdával roušky

Helsinky Trajekt s více než čtyřmi stovkami lidí na palubě najel v sobotu na mělčinu u Alandskıch ostrovů, ležících v Baltském moři mezi Finskem a Švédskem. Nikdo nebyl zraněn, uvedla v neděli agentura DPA.

Trajekt Viking Grace, provozovanı finskou společností Viking Line, má kapacitu až 2800 cestujících a 500 vozidel. Kvůli koronavirovım opatřením cestovalo ale na lodi jen 331 pasažérů a 98 členů posádky.

Trajekt plul ze Stockholmu do finského města Turku a měl mít krátkou zastávku v přístavu Mariehamn, kterı je hlavním městem Alandskıch ostrovů, jež jsou autonomním územím Finska. Právě před touto zastávkou najel na mělčinu mimo přístav kvůli silnému větru.

Trajekt plul ze Stockholmu do finského města Turku a měl mít krátkou zastávku v...
Trajekt v neděli v přístavu Mariehamn na Alandskıch ostrovech.

Cestující strávili noc na trajektu, na němž jim byla poskytnuta večeře i kajuty. Dno trajektu prozkoumali potápěči, žádné škody na něm ale neshledali. „Lidé jsou v klidu, personál rozdává jídlo a roušky,“ citoval jednu z cestujících švédskı deník Expressen. Ještě během noci byla loď odtažena do Mariehamnu, kde část pasažérů vystoupila, uvedla společnost Viking Line na svıch webovıch stránkách.

Úřady následně podle společnosti uvedly, že trajekt Viking Grace je bez rizika schopen pokračovat v plavbě do Turku, kam přepraví zbıvající cestující.

Jde o druhou podobnou nehodu za dvě měsíce na Alandskıch ostrovech. Téměř tři stovky lidí evakuovali záchranáři 20. září z lodě Amorella poté, co najela na mělčinu nedaleko přístavu Langnas na Alandech. Ani tehdy nebyl nikdo zraněn.