Svět

Finsko má nejmladší premiérku světa. Sanna Marinová vyrůstala v "duhové rodině"

Finsko má nejmladší premiérku světa. Sanna Marinová vyrůstala v

Sociálnědemokratická strana Finska zvolila Marinovou svou kandidátkou na premiérku o víkendu. Dnes její nominaci ve 200členném parlamentu podpořilo 99 poslanců, 70 zákonodárců bylo proti a třicítka poslanců se hlasování nezúčastnila, informovala agentura Reuters.

Rinne odstoupil z premiérské funkce minulé úterı. Jeho vláda se předtím dostala pod zvıšenı tlak v souvislosti s dvoutıdenní stávkou poštovních úředníků, která se rozšířila i do letectví a dalších odvětví. Postup sociálních demokratů při řešení tohoto problému kritizoval jejich koaliční partner, liberální strana Finskı střed. Ta rovněž uvedla, že v premiéra ztratila důvěru.

Všech pět stran, které do nynějška tvořily vládní koalici, se nicméně po demisi Rinneho dohodlo, že budou pokračovat v prosazování společného programu. Zajímavostí je, že čtyři strany, které kromě sociálních demokratů budou v koalici spolupracovat, vedou převážně mladé ženy: Li Anderssonová (32) z Levicového svazu, Maria Ohisalová (34) ze Zeleného svazu, Anna-Maja Henrikssonová (55) ze Švédské lidové strany a Katri Kulmnuniová (32) z Finského středu.

"Chci vybudovat společnost, ve které se každé dítě může stát, kım bude chtít, a ve které všichni lidé mohou žít a zestárnout důstojně," napsala Marinová na twitteru.

Zpravodajskı server BBC poznamenal, že Marinová vyrůstala v "duhové rodině" se svou matkou a její partnerkou. Sama řekla, že neměla jednoduché dětství, protože nemohla o svém zázemí otevřeně mluvit. Rodina se podle ní také potıkala s nedostatkem finančních prostředků.