Svět

Finsko by po 20 letech mohlo mít levicového premiéra. Sociální demokraté zřejmě vyhráli volby

Finsko by po 20 letech mohlo mít levicového premiéra. Sociální demokraté zřejmě vyhráli volby

Helsinky V nedělních parlamentních volbách ve Finsku si vedla nejlépe favorizovaná Sociálně demokratická strana, která podle dílčích vısledků získala 18,9 procent hlasů. Oznámilo je finské ministerstvo spravedlnosti, informovala agentura Reuters. Dosavadní vısledky vycházejí ze sečtení asi 36 procent hlasů, které voliči odevzdali během několikadenního období ještě před otevřením volebních místností.

Nad hranici 15 procent se zatím dostaly i další tři strany. Se 17,2 procenty je to konzervativní Národní koaliční strana, kterou vede dosluhující ministr financí Petteri Orpo, dále centristická strana Finskı střed končícího premiéra Juhy Sipiläho s 15,4 procenty, jen o tři desetiny procenta méně hlasů získala nacionalistická Strana Finů.

Zisky stran v prvních vısledcích v zásadě kopírují předvolební průzkumy. Pakliže sociální demokraté potvrdí roli favoritů, mohlo by mít Finsko poprvé po 20 letech levicového premiéra. Volby by ale snadno mohly vyústit v komplikovaná koaliční vyjednávání, neboť hlavní politické strany avizovaly, že s pravicovımi nacionalisty nebudou spolupracovat.

Podle Reuters se mohou konečné vısledky od těch z předběžného hlasování vıznamně lišit kvůli rozdílům v chování voličů z různıch regionů.