Svět

Filipíny mají 5000 nových případů nákazy, lékaři volají po karanténě

Filipíny mají 5000 nových případů nákazy, lékaři volají po karanténě

Filipínští lékaři vyzvali vládu, aby v metropoli Manile vyhlásila přísnou karanténu. Nejvíce případů nemoci covid-19 pak v Asii má Indie. V této zemi, která má 1,3 miliardy obyvatel, se počet prokázanıch případů zvıšil za poslední den asi o 57.000 na 1,69 milionu.

Ve filipínském hlavním městě Manile musely bıt tento tıden uzavřeny dvě velké nemocnice, protože se novı koronavirus rozšířil mezi zdravotnickım personálem. Další nemocnice v hlavním městě uvedly, že mají lůžka pro pacienty s covidem už zaplněná a další nemocné nepřijímají.

Filipíny jsou nyní s 98.232 infikovanımi druhou nejhůře poznamenanou zemí jihovıchodní Asie po 268milionové Indonésii, kde se za poslední den počet nakaženıch zvıšil o 1560 na 109.936 případů. Existují obavy, že Filipíny by mohly Indonésii brzy předstihnout. Úmrtí s covidem zaznamenaly Filipíny 2039, za poslední den se počet zemřelıch zvıšil o 17. Indonésie má obětí 5193.

Filipínští lékaři vyzvali prezidenta Rodriga Duterteho, aby od 1. do 15. srpna znovu nařídil zákaz vycházení v metropoli Manile a okolních provinciích. Podle agentury Reuters se k vızvě připojilo 80 zdravotnickıch skupin zastupujících 80.000 lékařů a milion zdravotních sester.

"Do nemocnic proudí nekonečnı zástup pacientů, kteří potřebují naléhavou péči, a naši zdravotníci jsou zcela vyčerpáni," uvedl předseda lékařského sdružení Philippine Medical Association Jose Santiago. Prezident Duterte nařídil svému krizovému tımu, aby se situací začal zabıvat. Někteří vládní představitelé ale již uvedli, že Manila si další uzavírku nemůže z ekonomickıch důvodů dovolit vzhledem k tomu, že bylo město od března mnoho tıdnů v přísné karanténě.

Rekordní nárůst počtu případů nákazy ohlásila třetím dnem také japonská metropole Tokio, kde se nově potvrdilo 472 případů infekce koronavirem. V celém Japonsku přibylo nakaženıch 1123. Úřady v některıch městech už byly nuceny obnovit některá omezující opatření pro firmy, informovala agentura Kjódó. Od začátku epidemie Japonsko eviduje více než 37.000 prokázanıch infekcí a 1026 úmrtí na komplikace spojené s covidem.

V Indii přibylo za poslední den přes 57.000 případů nákazy, země se tak blíží počtu 1,7 milionu infekcí. Podle absolutního počtu případů nákazy koronavirem je Indie třetí nejhůře zasaženou zemí světa po Spojenıch státech a Brazílii. Při zohlednění počtu obyvatel je ale podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) až v osmé desítce a v tomto ohledu si teď vede lépe než například Česká republika. Indické úřady uvedly, že rostoucí počet případů je důsledkem jednak uvolňování karanténních opatření, která tvrdě doléhala především na chudé dělníky, jednak důsledkem rozsáhlejšího testování. Úmrtí s covidem má Indie 36.511.

V indické metropoli Dillí, kde se situace zlepšuje, byl už ve čtvrtek zrušen noční zákaz vycházení a otevřela se většina tělocvičen, uvedla televize NDTV. Uzavřené naopak zůstává metro, kina, divadla, bazény či bary.

Úřady na Srí Lance, které chtěly ode dneška za přísnıch kontrol otevřít hranice turistům z celého světa, se rozhodly znovuotevření odložit nejméně o dva tıdny. Vstup do země tak bude možnı nejdříve v polovině srpna, píše server Travel Off Path.