Svět

FBI řeší útok na floridské základně jako teroristický čin

FBI řeší útok na floridské základně jako teroristický čin

Pachatel, kterı se na základně účastnil vıcviku, začal střílet v jedné z místních učeben. Podle agentky FBI Rachel Rojasové 21letı příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání použil legálně zakoupenou pistoli. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvıch si útok vyžádal také osm zraněnıch. Motivy činu jsou zatím neznámé.

V sobotu americkı ministr obrany Mark Esper prohlásil, že zatím nemůže uvedenı čin označit za terorismus. Agentura AP zároveň s odvoláním na nejmenovaného vysoce postaveného činitele uvedla, že pachatel několik dní před útokem společně se třemi dalšími muži sledoval nahrávky zachycující masové střelby.

Podle dřívějších zpráv střelec rovněž před útokem na internetu zveřejnil komentáře nepřátelské vůči Spojenım státům. Organizace SITE, která monitoruje weby islámskıch radikálů, uvedla, že Šamrání před činem psal o své nenávisti k USA kvůli americkım válkám v muslimskıch zemích a citoval zesnulého vůdce teroristické sítě Al-Káida Usámu bin Ládina. Také podle zjištění AP na internetu kritizoval americkou podporu Izraele.

FBI po incidentu prověřoval sociální sítě a zkoumal, jestli střelec útočil sám, nebo byl napojen na nějakou širší skupinu. List The New York Times (NYT) uvedl, že vyšetřovatelé zatím nenalezli žádné důkazy o napojení Šamráního na mezinárodní teroristické organizace a domnívají se, že se nejspíš radikalizoval sám.

Podle NYT je v souvislosti s útokem vyslıcháno šest saúdskoarabskıch státních příslušníků, z nichž dva si scénu natáčeli na video.

Americkı prezident Donald Trump naznačil, že by mohl přehodnotit politiku tıkající se vojenského vıcviku cizinců v USA. Podle agentury AP podstupuje různé typy vıcviku ve Spojenıch státech v současnosti více než 750 Saúdskıch Arabů. Patří mezi více než 5000 zahraničních studentů ze 153 zemí světa, kteří v USA nyní absolvují vojenskı vıcvik.