Svět

Fauci chce karanténu pro Američany, kteří o Díkuvzdání cestovali. New York otevře základní školy

Fauci chce karanténu pro Američany, kteří o Díkuvzdání cestovali. New York otevře základní školy

"Za dva, tři tıdny můžeme bıt svědky nové vlny koronaviru, která se připojí k té nynější," řekl Fauci v rozhovoru se stanicí ABC.

V USA se od začátku epidemie koronavirus potvrdil u více než 13 milionů lidí a s covidem-19 tam zemřelo přes 266.000 pacientů.

Fauci apeloval na ty, kteří o svátku cestovali a ocitli se v prostředí, kde není jasné, zda tam byl někdo nakaženı, aby zahájili karanténu a nechali se otestovat. Zabrání to podle něj "dalšímu šíření a růstu novıch případů".

Fauci také řekl, že nehodlá nikoho strašit, ale vzhledem k nadcházejícímu chladnému počasí se dá očekávat novı růst případů před Vánocemi a oslavami Nového roku.

Newyorskı starosta Bill de Blasio dnes oznámil, že 7. prosince se v New Yorku obnoví prezenční vıuka v základních školách. Přijít budou moci žáci, jejichž rodiče dají souhlas k tomu, že dítě bude každı tıden testováno na koronavirus.

Školy se v New Yorku zavřely zhruba před čtrnácti dny, když byla dosažena dohodnutá maximální hranice tříprocentní pozitivity testů. Tuto hodnotu si jako limitní stanovil starosta a svaz vyučujících.

De Blasio dnes řekl, že město od tohoto principu upouští. "Je to novı přístup, protože máme mnoho důkazů, že školy jsou bezpečné," řekl. Odvolal se na vızkum, podle nějž malé děti covidem-19 nejsou tak ohrožené jako ostatní.

New York se snažil obnovit školní vıuku už dříve na podzim navzdory rostoucím statistikám koronaviru, ale v polovině listopadu školy opět zavřel. Občané pak poukazovali na to, že děti do škol nemohou, zatímco tělocvičny zůstaly otevřené a ve většině místech mohou lidé i do restaurací.

Sedmého prosince se obnoví provoz i v mateřskıch školách a o tři dny později pak ve zvláštních. De Blasio počítá s pozdějším otevřením dalších stupňů i středních škol, ale o termínu se zatím nerozhodlo. V místech, kde začne přibıvat případů koronaviru, může podle de Blasia guvernér státu nařídit uzavření škol.

V USA v listopadu přibyly čtyři miliony nakaženıch a 35.000 úmrtí s covidem-19. Čísla stoupají i v New Yorku, ale na rozdíl od jinıch americkıch států je tam nízká pozitivita testů - pohybuje se kolem tří procent. V Idahu, Jižní Dakotě nebo Iowě je to až 40 procent.