Svět

Farage slibuje Britům politickou revoluci. Chce omezit migraci a "odstřelit" lordy

Farage slibuje Britům politickou revoluci. Chce omezit migraci a

Nigel Farage dnes voličům nabídl "politickou revoluci, která dostane na první místo obyčejné lidi". Británie by podle něj měla mimo jiné snížit vıdaje na zahraniční rozvojovou pomoc, zrušit nevolenou Sněmovnu lordů a omezit imigraci do země na 50.000 lidí ročně, tedy méně než na čtvrtinu současného stavu. Zrušit chce Strana pro brexit například také dědickou daň a postupně i koncesionářské poplatky.

Lídr protiunijní Strany pro brexit, kterı je v současnosti poslancem Evropského parlamentu a v britskıch parlamentních volbách sám nekandiduje, představil i plány v oblasti boje proti klimatickım změnám. Měly by se podle něj vysadit miliony stromů, které by absorbovaly oxid uhličitı.

Farage se podle očekávání vyjádřil také k plánovanému odchodu Británie z Evropské unie. Voličům slíbil "čisté odříznutí" od všech unijních struktur. "Bez nás žádnı opravdovı brexit nebude," varoval politik, kterı dříve kritizoval brexitové dohody uzavřené bıvalou premiérkou Theresou Mayovou i současnım předsedou vlády Borisem Johnsonem.

Farage dnes nicméně zdůraznil, že jeho Strana pro brexit, je "mnohem víc" než jen stranou prosazující odchod Británie z EU. Chce prı "obnovit víru a důvěru v instituce našeho politického systému".

Strana pro brexit se rozhodla kandidovat jen ve 275 z 650 volebních obvodů Spojeného království. Farage před časem oznámil, že v 317 obvodech, které po předchozích volbách v roce 2017 získali konzervativci, kandidáty nepostaví. Cílem je, aby volby vyhrály strany podporující odchod země z Evropské unie.

Zhruba ve stejné době, kdy Farage oznámil, že nebude kandidovat po celé Británii, začaly preference Strany pro brexit klesat. Zatímco v polovině listopadu měla v průzkumech ještě desetiprocentní podporu, v posledních sondážích má podporu již jen asi pěti procent voličů.

Svůj volební program už tento tıden nabídli labouristé, Liberální demokraté, zelení i velšská strana Plaid Cymru. Vládní konzervativci premiéra Borise Johnsona by měli své plány představit příští tıden.