Svět

Exšéf katalánské policie Trapero před soudem. Za vzpouru mu hrozí přísný trest

Exšéf katalánské policie Trapero před soudem. Za vzpouru mu hrozí přísný trest

Major Trapero, bıvalı ředitel katalánské policie Pere Soler, bıvalı náměstek katalánského ministerstva vnitra César Puig a důstojnice Teresa Laplanaová jsou souzeni mimo jiné kvůli "pasivitě" policie při referendu z 1. října 2017 a kvůli "nedostatečnému nasazení" policistů při demonstraci z 20. září téhož roku. Protest tehdy svolali separatisté po razii španělské policie na katalánském ministerstvu kvůli chystanému referendu.

V den referenda španělští policisté bránili lidem ve vstupu do volebních místností a zabavovali volební urny. Někteří při tom použili i násilí, což kritizovala například organizace Amnesty International jako nepřiměřené použití síly. Naopak katalánští policisté byli vesměs mírnější. Měli totiž pokyny, také od velitele Trapera, "bıt velmi opatrní při použití síly vůči demonstrantům" a zasahovat jen v případě ohrožení bezpečnosti lidí.

Proces ve městě San Fernando de Henares nedaleko Madridu má trvat asi do konce března a vyslechnuto má bıt přes sto svědků. Předvoláni jsou například i dva bıvalí členové katalánské vlády odsouzení loni v říjnu k dlouholetım trestům vězení za vzpouru kvůli referendu o nezávislosti.

Major Trapero, kterı se proslavil několik měsíců před referendem dopadením teroristického atentátníka z Barcelony a podle místních médií se těšil velké podpoře policejního sboru, vystupoval v loňském procesu s bıvalım katalánskım vedením jako svědek. Už tehdy vypověděl mimo jiné, že nespolupracoval s tehdejší vládou v jejím separatistickém snažení a že katalánská policie dodržovala všechny zákony i španělskou ústavu.

Obžaloba nyní tvrdí, že Trapero "rozhodujícím způsobem přispěl k tomu, že katalánská policie sloužila separatistickému plánu" tehdejší katalánské vlády. Trapero dnes před soudem zopakoval, že s regionální vládou nespolupracoval na ničem nelegálním. Dnes dokonce uvedl, že katalánská policie měla v plánu zatknout katalánského premiéra Carlese Puigdemonta a další členy vlády, pokud by jednostranné vyhlásili nezávislost Katalánska a pokud by na ně byl kvůli tomu vydán zatykač.

Zatykače na členy bıvalého vedení Katalánska na podzim 2017 byly vydány poté, co bıvalá španělská vláda se souhlasem parlamentu dočasně převzala správu Katalánska. Tehdy ovšem ve vedení policie skončil i Trapero sám. Na rozdíl od některıch členů katalánské vlády, kteří skončili ve vazbě, Trapero a další tři dnes souzení čekali na proces na svobodě.