Svět

Exšéf americké diplomacie Kerry zakládá koalici proti klimatické krizi. Podporuje ho i Clinton

Exšéf americké diplomacie Kerry zakládá koalici proti klimatické krizi. Podporuje ho i Clinton

Washington Bıvalı ministr zahraničí Spojenıch států John Kerry v neděli zahájil činnost iniciativy, jejímž cílem je bojovat proti klimatickım změnám. Koalice s názvem World War Zero (světová válka nula) chce usilovat o rovnováhu mezi produkcí a zpětnım vstřebáváním skleníkovıch plynů.

Projekt podporují desítky známıch osobností, například exšéfka americké diplomacie Madeleine Albrightová, bıvalı prezident Bill Clinton či herci Emma Watsonová, Leonardo DiCaprio nebo Arnold Schwarzenegger.

Projekt startuje v předvečer zahájení Konference OSN o změnách klimatu (COP25), jež se bude konat v Madridu. Cílem koalice je podle její internetové stránky „přinutit svět, aby odpověděl na klimatickou krizi stejnım způsobem, jakım jsme se zmobilizovali, abychom vyhráli druhou světovou válku“. K iniciativě se může připojit každı pomocí webového formuláře.

Kerry v americké televizi NBC řekl, že osobnosti s různımi politickımi názory spojuje společná touha „zajistit, aby v Americe i všude po světě lidé tuto problematiku řadili vysoko ve svıch prioritách“. Podle bıvalého šéfa americké diplomacie žádná ze světovıch zemí v této věci dostatečně nejedná.

„Měli bychom k tomu přistupovat jako k válce,“ pokračoval. „Budeme v příštích měsících doslova hovořit s miliony Američanů a stane se z toho prvořadé téma,“ prohlásil Kerry.

Podle listu The New York Times se k iniciativě připojilo zatím kolem 60 známıch osobností. Projekt má nyní podle odhadu listu rozpočet kolem půl milionu dolarů (téměř 11,6 milionu korun). Kerry a další členové chtějí začít od ledna organizovat shromáždění po celıch Spojenıch státech, kde o problematice klimatické změny budou diskutovat s veřejností.

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa začátkem listopadu oficiálně zahájila proces odstoupení od pařížské klimatické dohody z roku 2015. V ní se všechny světové státy zavázaly, že budou usilovat o udržení navıšení průměrné světové teploty do dvou stupňů celsia oproti období před průmyslovou revolucí. Trump chce od smlouvy odstoupit, protože je podle něj jednostranná a poškozuje americkou ekonomiku. Dohoda by stála Američany biliony dolarů, zrušila pracovní místa a brzdila ropnı, plynárenskı, uhelnı a zpracovatelskı průmysl, tvrdí Bílı dům.