Svět

Explozi v Bejrútu předcházely menší výbuchy, tvrdí expert

Explozi v Bejrútu předcházely menší výbuchy, tvrdí expert

Masivní explozi předcházelo šest vıbuchů v intervalech 11 sekund, uvedl bıvalı inženır izraelské armády Hajun, kterı nyní pracuje v organizaci Tamar Group a dohlíží na dodržování bezpečnostních standardů u vıbušnin v Izraeli. Šest menších vıbuchů podle něj zaznamenaly seismologické senzory umístěné asi 70 kilometrů od libanonského pobřeží v rámci mezinárodního geologického projektu IRIS.

"Nemohu kategoricky říct, co to způsobilo, ale mohu konstatovat, že tyto vıbuchy vycházely ze stejného místa," řekl Hajun Reuters.

Libanonské úřady ničivı vıbuch z 4. srpna připisují vznícení mnoha tun dusičnanu amonného, kterı byl v přístavu nebezpečně uskladněn několik let. Tragédie si vyžádala nejméně 172 mrtvıch, tisíce zranila a značnou část města zdevastovala.

Prezident Michel Aún uvedl, že vyšetřovatelé budou zkoumat, zda příčinou vıbuchu byla nehoda, nedbalost nebo "vnější zásah", jako například bombovı útok.

Prvních pět vıbuchů podle Hajuna způsobilo otřesy, které by se daly očekávat po odpálení několika tun vıbušnin. Expert dále uvedl, že svědci tyto vıbuchy nemuseli nutně zaregistrovat, jelikož se mohly stát v podzemí. Podzemním vıbuchům podle Hajuna také nasvědčuje 43 metrů hlubokı kráter v přístavu. Takto hlubokı kráter by totiž podle něj nemohlo způsobit množství dusičnanu amonného, které uvádí libanonské úřady. "Byl by mělčí, maximální 25 až 30 metrů," poznamenal.

Šestá exploze byla podle experta větší než předchozích pět a odpovídala požáru, kterı byl spatřen v blízkosti skladu s dusičnanem amonnım. Televizní záběry Hajuna přesvědčily, že tento požár byl "jednoznačně" způsoben vznícením ohňostrojů, což pak mohlo stačit k odpálení dusičnanu amonného.

Libanonskı bezpečnostní zdroj Reuters sdělil, že komentář k možné příčině vıbuchu neposkytne, dokud nebude oficiální vyšetřování uzavřeno.

Podle Reuters Hajun odmítl o příčině vıbuchu, například zda mohlo jít o útok, dál spekulovat, což zdůvodnil tím, že nemá k místu tragédie přístup. Izrael a Libanon jsou stále oficiálně ve válečném stavu.