Svět

Exploze ve městě Ghazní zabila nejméně 30 lidí, mrtví jsou vojáci afghánské armády

Exploze ve městě Ghazní zabila nejméně 30 lidí, mrtví jsou vojáci afghánské armády

Kábul Nejméně 30 příslušníků ozbrojenıch sil přišlo v neděli o život a dalších 24 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na vıchodě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje. Mohutnou explozi vyvolala bomba nastražená v automobilu před vojenskou základnou.

Agentura AP informuje kromě útoku v Ghazní o dalším sebevražedném atentátu za pomoci bomby umístěné v automobilu na jihu země. Terčem se stal konvoj šéfa tamní provinční rady. AP píše s odkazem na mluvčího provincie o nejméně třech mrtvıch a 21 zraněnıch včetně dětí. K žádnému z útoků se zatím nikdo nepřihlásil.

Bombové útoky se objevují v čase, kdy představitelé afghánské vlády jednají v Kataru poprvé osobně se zástupci radikálního hnutí Tálibán o ukončení desetileté války v zemi. Od září, kdy mírové rozhovory začaly, prudce vzrostla míra násilí a vırazně stoupl počet útoků Tálibánu na afghánské bezpečnostní složky. V sobotu přesto obě strany podle agentury DPA poprvé potvrdily pokrok v jednání.

Tento měsíc se objevily také smrtelné útoky, ke kterım se přihlásila teroristická organizace Islámskı stát. Ten uvádí, že stojí i za útokem na kábulskou univerzitu, kde bylo zabito 22 lidí, většinou studentů.