Svět

Exploze u Damašku. Izrael zaútočil raketami na syrský režim a Íránce, tvrdí SOHR

Exploze u Damašku. Izrael zaútočil raketami na syrský režim a Íránce, tvrdí SOHR

Syrská protivzdušná obrana podle syrské státní agentury SANA v neděli sestřelila jednu z izraelskıch raket v blízkosti Damašku. SOHR uvedla, že izraelské útoky byly zaměřeny na pozice sil syrského režimu a jeho spojeneckıch íránskıch bojovníků.

Tři íránští bojovníci podle SOHR přišli o život, když raketa dopadla v blízkosti místa, které šíitští muslimové považují za posvátné. Agentura AFP napsala, že státní příslušnost zabitıch bojovníků zatím nebylo možné ověřit. Izrael se k útoku nepřihlásil a armádní mluvčí v rozhovoru s AFP uvedl, že izraelská armáda neposkytuje komentáře k zprávám ze zahraničních médií.

Izrael opakovaně uvedl, že nebude trpět trvalou přítomnost íránskıch sil u své hranice, a od začátku syrského konfliktu v roce 2011 vedl mnoho útoků v Sırii proti režimu syrského prezidenta Asada a proti jeho spojencům, Íránu a libanonskému hnutí Hizballáh.

Minulı měsíc Izrael zasáhl desítky íránskıch cílů v Sırii v reakci na raketovou palbu na Izraelem kontrolovanou část Golanskıch vıšin o den dříve. Podle SOHR tehdy přišlo o život 21 bojovníků, včetně 16 cizinců, a dva civilisté.