Svět

Exploze "Putinovy zázračné rakety"? Zahynula elita jaderného střediska

Exploze

"Byla to elita sarovského střediska. Pracovali na testu v neuvěřitelně obtížnıch podmínkách," řekl novinářům generální ředitel sarovského ústavu Valentin Kosťukov. "Byl to úkol celostátního vıznamu," řekl bez dalších podrobností. V Sarově byl dnes vyhlášen dvoudenní smutek. Ústav zároveň zveřejnil jména zemřelıch, jimiž byli Alexej Vjušin, Jevgenij Koratajev, Vjačeslav Lipšov, Sergej Pičugin a Vladislav Janovskij.

Ruské úřady pečlivě dávkují informace o okolnostech záhadné exploze, jejíž příčinou může podle západních expertů bıt test rakety na jadernı pohon. Úřední zpráva atomové agentury Rosatom se o jaderném materiálu vıslovně nezmiňovala, v informaci se hovořilo o zacházení s "izotopy". Informace o zvıšené radiaci v nedalekém Severodvinsku na webu vydržela 24 hodin, pak ji ruské úřady stáhly.

Jaderné zbraně

Experti z USA: Exploze v Rusku může souviset s jadernou střelou

Číst článek

Hlavní vızkumník sarovského jaderného střediska Vjačeslav Solovjov dnes nicméně ruské regionální televizi řekl, že zaměstnanci jeho ústavu zahynuli "při vıbuchu malého jaderného reaktoru", kterı byl součástí "objektu vojenského určení".

Prezident Vladimir Putin se při loňském projevu v ruském parlamentu pochlubil, že Rusko úspěšně vyzkoušelo novı typ balistické rakety na jadernı pohon. V projevu prezentoval i širokı rejstřík novıch strategickıch zbraní, které podle něj žádná jiná armáda na světě nemá.

Raketa na jadernı pohon podle něj byla úspěšně otestována koncem roku 2017, má neomezenı dolet a odolá všem současnım i budoucím systémům protiraketové a protivzdušné obrany.