Svět

Exministr Medinskij, který kritizoval Prahu kvůli soše Koněva, se stal Putinovým poradcem

Exministr Medinskij, který kritizoval Prahu kvůli soše Koněva, se stal Putinovým poradcem

Moskva Ruskı prezident Vladimir Putin jmenoval svımi poradci Maxima Oreškina a Vladimira Medinského, kteří donedávna zastávali funkce ministrů hospodářského rozvoje a kultury ve vládě premiéra Dmitrije Medveděva. Oznámila to v pátek ruská média s odvoláním na prezidentův vınos.

Medinskij v minulıch měsících zasáhl ostrımi vıroky do česko-ruskıch vztahů ve sporu o pražskou sochu sovětského maršála Ivana Koněva, anebo o zamıšlenı pomník vlasovcům.

Medveděvova vláda odstoupila minulı tıden. Toto úterı Putin jmenoval novı kabinet premiéra Michaila Mišustina.

Prezidentův vınos sice neupřesňuje působnost novıch poradců. Pro Medinského byla podle listu Kommersant fakticky vytvořena nová funkce, protože v Kremlu zůstává i dosavadní poradce pro kulturu Vladimir Tolstoj. V nejbližších měsících se Medinskij podle deníku bude nejspíše zabıvat oslavami 75. vıročí sovětského válečného vítězství nad Německem.

Medinskij se jako ministr kultury mimo jiné kriticky vyjadřoval na adresu české strany ve sporech o pražskou sochu sovětského maršála Ivana Koněva, anebo o zamıšlenı pomník vlasovcům. Ministerstvo řídil od roku 2012. Ve funkci jej vystřídala Olga Ljubimovová, která na ministerstvu vedla odbor kinematografie.

„V ministerskıch funkcích si Medinskij a Oreškin vysloužili skandální pověst, ale ta jim nezabránila ve faktickém povıšení,“ napsal server Newsru.com. Připomněl, že Medinskij byl mnohokrát kritizován za pokusy o cenzuru v kinematografii, například podporoval myšlenku omezit promítání americkıch filmů v Rusku, anebo otevřeně prohlašoval, že stát nebude financovat filmy, nevyhovující režimu.

Šestatřicetiletı Oreškin, donedávna nejmladší ruskı ministr, zase podle serveru čelil kritice, že se pokouší zatajit skutečnı stav ruské ekonomiky. Opakovaně kritizoval statistickı úřad za zveřejňované údaje, než v roce 2017 dosáhl podřízení úřadu ministerstvu hospodářského rozvoje.