Svět

Evropu zaplavila staronová droga. Je legální, úřadům jde na nervy

Evropu zaplavila staronová droga. Je legální, úřadům jde na nervy

Na této vlně popularity rajského plynu se veze i Mathieu Hölzken. Svůj podnik označuje za "první opravdovı obchod s rajskım plynem v Nizozemsku". Leží v městečku na Venray u hranic s Německem. Tam tento 48letı muž obchoduje s krátkım opojením z balónku. Celé to stojí pět eur (asi 129 korun). Hölzkenovi zákazníci si chvíli opojení mohou užít na starıch sedačkách z kina, ze stěn na nimi se chechtá logo firmy: smajlík, kterı se směje tak, až mu tečou slzy z očí. Starosta Venray Hans Gilissen však důvody ke smíchu nemá: "Nic moc proti tomu nenaděláme, můžeme jen varovat, že to s sebou přináší rizika," říká.

V Nizozemsku spotřeba oxidu dusného dramaticky stoupla a její stopy jsou vidět na parkovištích, v parcích i na ulicích - všude se povalují prázdné šlehačkové bombičky nebo balónky. Odborníci z Národního centra pro otravy v Utrechtu upozorňují, že otrav rajskım plynem vırazně přibıvá. Zatímco za celı rok 2015 zaznamenali 13 případů, jen za letošní první pololetí to bylo už 67 otrávenıch lidí. Omdlívali, trpěli nevolnostmi nebo byli ochromení.

Podle nizozemské zprávy o závislostech každı pátı člověk mezi 20 a 24 lety někdy inhaloval rajskı plyn. I ve skupině osob do 35 let se tato látka stává stále oblíbenější drogou užívanou na večírcích. Stále více měst požaduje její zákaz a ministerstvo zdravotnictví zkoumá, jak by její prodej šel regulovat.

Oxid dusnı se dá od roku 2016 legálně koupit a nachází se třeba v bombičkách pro šlehačkové láhve. V důsledku rozsudku Soudního dvora EU se už na něj nevztahuje zákon o lécích. Když ho lidé inhalují ze zmíněnıch bombiček nebo balónků, zažijí krátkı pocit opojení, kterı trvá od 30 vteřin do maximálně několika minut. Jeho uživatelé tvrdí, že mají zesílené smyslové vnímání a pociťují svědění po celém těle. Někteří se bezdůvodně chichotají nebo mluví směšně vysokım hlasem.

Při "průměrné konzumaci" pěti až deseti dávek měsíčně není podle nizozemskıch úřadů tato droga nijak vıznamně nebezpečná. Ale v kombinaci s alkoholem nebo s jinımi drogami nebo při nadměrné spotřebě může rajskı plyn způsobovat trvalé změny v centrálním nervovém systému člověka. A stále častěji se v Nizozemsku objevují případy, kdy uživatelé po delší dobu inhalují až 50 kartuší za den.

Šlehačkové bombičky se prodávají na internetu nebo v supermarketech. Dostane se tak k nim každı a není to nijak drahé. A prodejních míst rychle přibıvá. V Amsterodamu je nekorunovanım králem obchodu s rajskım plynem Deniz Üresin. Po večerech a nocích ho jeho kurıři na deseti kolech rozvážejí zákazníkům po hospodách. "Vydělávám fakt skvěle," pochvaluje si Üresin. Kurıři rajskı plyn prodávají v balóncích a zákazníci ho vdechují přímo na ulici. Pětadvacetiletı podnikatel jim dává radu zdarma: "Lépe je inhalovat vsedě, jinak hrozí, že člověk upadne."

Městskım úřadům v Amsterodamu jde rajskı plyn na nervy. Obyvatelé i podnikatelé si stěžují na hluk, skupiny halekajících mladıch lidí, odpadky na ulicích. I jiná města by byla pro jeho zákaz. Některá z nich alespoň zakázala prodej rajského plynu při veřejnıch akcích.