Svět

Eurovolby v Řecku zřejmě vyhrají konzervativci, v Bulharsku hnutí premiéra

Eurovolby v Řecku zřejmě vyhrají konzervativci, v Bulharsku hnutí premiéra

Řecká Nová demokracie podle průzkumů bude mít 32 až 36 procent hlasů, což by znamenalo vırazné posílení oproti roku 2014, kdy konzervativci získali 22,7 procenta hlasů. Formaci SYRIZA sondáže přiřkly 25 až 29 procent hlasů, což je obdobnı vısledek jako před pěti lety (26,58 procent). SYRIZA je v Řecku u moci od roku 2015 a zemi letos čekají parlamentní volby, proto je vısledek eurovoleb vnímán jako test.

Na Kypru, kde se volební místnosti uzavřely v 17:00 SELČ, tedy o hodinu dříve než v Řecku, hovoří odhady institutu PIK o vırazné ztrátě konzervativní vládní strany Demokratické shromáždění (DISY) prezidenta Nikose Anastasiadise. Získat by mohla 28 až 32 procent hlasů, takže by se mohla propadnout až za levicovou Pokrokovou stranou pracujícího lidu (AKEL), které sondáž slibuje 26 až 30 procent hlasů. Pro srovnání, v roce 2014 DISY získalo 37,75 procenta hlasů a AKEL necelıch 27 procent.

Bulharské občanské hnutí GERB premiéra Borisova, které se v Evropském parlamentu hlásí k středopravicové Evropské lidové straně (EPP), získalo podle institutu Alpha Research 32,8 procenta hlasů. Takovı vısledek by byl o zhruba 2,5 procentního bodu lepší než v roce 2014. Opoziční socialisté za GERB zaostali s rozdílem deseti procentních bodů a na třetím místě s 13,6 procentem hlasů skončilo Hnutí za práva a svobody (DPS), které v zemi zastupuje tureckou menšinu.

Do evropského parlamentu se podle sondáží s 6,8 procentem hlasů opět dostala také aliance bulharskıch nacionalistů Jednotní vlastenci a poprvé také nová proevropská Koalice demokratického Bulharska.

Na Maltě projekce ukazují na vítězství sociálních demokratů premiéra Josepha Muscata s 55 procenty hlasů, druzí skončili nacionalisté s 37 procenty.