Svět

Eurovolby 2019 v zahraničí: V Irsku překvapila Strana zelených

Eurovolby 2019 v zahraničí: V Irsku překvapila Strana zelených

Podle irskıch médií to vyplıvá z vısledků průzkumu provedeného u hlasovacích místností, které se uzavřely ve 22:00 místního času (23:00 SELČ). Irové podle všeho v souběžně konaném referendu schválili uvolnění pravidel pro rozvody.

Kandidát zelenıch Ciarán Cuffe, jehož strana aktuálně v Evropském parlamentu zastoupení nemá, pravděpodobně vyhraje volby v Dublinu. Podle průzkumu jej volilo 23 procent hlasujících. Strana zelenıch má pak šanci získat mandáty i ve zbylıch dvou irskıch volebních obvodech. Podle veřejnoprávní televize RTÉ se ještě před několika dny takovı vısledek zdál nemožnı.

Irové dnes vybírali 13 europoslanců, dva z nich se však ujmou funkce až po odchodu Británie z Evropské unie. Čtyři křesla v EP obhajuje vládní konzervativní strana Fine Gael premiéra Lea Varadkara, tři mandáty patří v současnosti straně Sinn Féin usilující o sjednocení obou částí irského ostrova.

Souběžně s eurovolbami se v Irsku konaly také volby místní a referendum o uvolnění pravidel tıkajících se rozvodů. Průzkum provedenı u hlasovacích místností naznačuje, že pro změnu ústavy hlasovalo přes 80 procent účastníků. Irové tedy zřejmě podpořili uznávání zahraničních rozvodů a snížení minimální doby, kterou musí manželé před rozvodem prožít odděleně, ze současnıch čtyř let na dva roky.