Svět

Europarlament pohostí zástupce západního Balkánu. Rozšíří se EU?

Europarlament pohostí zástupce západního Balkánu. Rozšíří se EU?

Předsedové parlamentů zemí Albánie, Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, Kosova, Severní Makedonie a Srbska zavítají na počátku tıdne na půdu Evropského parlamentu (dále také EP). Jedná se o iniciativu samotného předsedy europarlamentu Sassoliho. K předsedovi parlamentu EU a předsedům zemí západního Balkánu se připojí i předseda chorvatského parlamentu, jehož země aktuálně Evropské unii v rámci rotujícího předsednictví Rady EU předsedá, dále také představitelé jednotlivıch politickıch skupin EP a pracovní skupiny vıboru pro zahraniční věci v záležitostech západního Balkánu.

Předseda europarlamentu Sassoli zdůraznil, že se těší, až představitele parlamentů západního Balkánu na půdě EU přivítá. Podle jeho slov byl EP vždy spolupráci s tímto regionem nakloněn a v nedávné době byl také oddán myšlence přibližování regionu evropskému uskupení. Sám rovněž projevil zklamání nad událostmi z loňského října, kdy došlo k blokaci zahájení přístupovıch unijních rozhovorů s Albánií a Severní Makedonií.

Nyní se však zdá, že je „správnı čas“ partnerství EU a západo-balkánského regionu opět obnovit. A spolupráce parlamentů bude pro nadcházející kroky zcela zásadní. David Sassoli tak údajně summit svolává za účelem vytvoření nové strategické role pro parlamenty v procesu reformy unijní agendy. Právě v letošním roce hodlají unijní představitelé zahájit debatu o budoucnosti EU, která by mohla vyústit až v hlubší reformu aktuální nastavení a institucionálního fungování evropského bloku.

Hlavní agendou summitu bude mimo mezi-parlamentní spolupráci také debata ohledně rozšiřovacího procesu nebo debata tıkající se budoucnosti Evropy jako takové. Vrchní představitelé Evropského parlamentu od podzimu loňského roku zdůrazňují potřebu region Evropské unii více přiblížit za účelem stabilizace regionu. Setkání předsedů parlamentů se zástupci pracovní skupiny EP pro zahraniční záležitosti Balkánu bude přístupné veřejnosti a bude jej možné sledovat v přímém přenosu online.