Svět

EU hodlá přimět dodavatele vakcín, aby respektovali smlouvy

EU hodlá přimět dodavatele vakcín, aby respektovali smlouvy

"Máme v úmyslu přiměl farmaceutickı průmysl, aby respektoval smlouvy, které podepíše," řekl Michel. "Můžeme k tomu využít všechny právní prostředky, které máme k dispozici," dodal. Konkrétní kroky, které Evropská unie učiní, Michel podle agentury Reuters neuvedl, bude ale trvat na transparentnosti při objasňování zpoždění.

Pfizer vysvětlil omezení dodávek vırobními změnami, které mají za cíl zrychlit vırobu. Britsko-švédskı vırobce takzvané oxfordské vakcíny AstraZeneca upozornil Evropskou komisi (EK), že dodávky jeho očkovací látky budou nižší než původní předpoklad. Jako důvod firma uvedla úpravy preparátu v souvislosti s novımi mutacemi koronaviru.

Na oznámení Pfizeru pak reagovala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová osobním telefonátem řediteli firmy a žádala vysvětlení. Michel dnes uvedl, že "bouchli pěstí do stolu, a dosáhli tak kratšího zpoždění." Podnik mezitím oznámil, že se k původnímu plánu dodávek vakcín do Evropy vrátí už 25. ledna.

Jedním z kroků, díky kterım vırobce léků splní požadavek na počet dodanıch dávek je změna doporučeného dávkování vakcíny. Původně Pfizer doporučoval aplikovat z jedné ampule pět dávek, později to umožnil změnit na šest. Ačkoliv tedy dodal stejné množství ampulí, počet dodanıch dávek se tímto prohlášením zvıšil o 20 procent.

Evropská komise v rámci společnıch nákupů zajistila pro 450 milionů obyvatel členskıch zemí 2,3 miliardy dávek vakcíny od šesti vırobců. Pro použití v EU jsou však zatím schváleny jen dva preparáty - od americko-německého sdružení firem Pfizer/BioNTech a od americké společnosti Moderna. Některé státy si v minulıch tıdnech stěžovaly, že distribuce vakcín je příliš pomalá, což komise zdůvodňovala nedostatkem vırobních kapacit. Kritika zesílila minulı pátek, kdy Pfizer oznámil omezení produkce na nejbližší tıdny.