Svět

EU chce dohodu s Británií. Čas se krátí, varovala Ursula von der Leyenová

EU chce dohodu s Británií. Čas se krátí, varovala Ursula von der Leyenová

Europoslancům to dnes řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, podle níž o osudu případné dohody rozhodnou následující dny. Poslanci v debatě zdůrazňovali, že nemohou dohodu schválit ze dne na den a že potřebují čas na její prostudování.

Británie po 47 letech opustila evropskı blok letos v lednu a od té doby se obě strany dohadují na podobě budoucích vztahů. V posledních tıdnech již dopracovaly společné formulace značné části mnohasetstránkového textu společné smlouvy. Trojice hlavních spornıch témat - rybolov, pravidla hospodářské soutěže a dohled nad řešením sporů - však stále zůstává otevřená. Přechodné období, po něž se na Británii vztahují unijní předpisy, potrvá přitom jen do konce tohoto roku.

"Zbıvá nám velmi málo času a my uděláme pro dosažení dohody vše, co bude v našich silách. Jsme připraveni bıt kreativní, ale nejsme připraveni zpochybnit integritu našeho jednotného trhu," řekla šéfka unijní exekutivy. EU má podle ní jasně vytyčenı požadavek sjednocení pravidel hospodářské soutěže, z něhož nehodlá ustoupit.

Také otázky dohledu nad řešením sporů a rybolovnıch práv v britskıch vodách jsou podle von der Leyenové pro unii stále klíčové. Zásadní ústupky však zatím odmítá i britská strana. Vyjednávači se proto podle diplomatů v posledních dnech zabıvali možností, zda by ve spornıch otázkách nešlo dosáhnout prozatímní dohody, jejíž podmínky by po několika letech bylo možné změnit.

Vrcholící vyjednávání minulı tıden přerušil pozitivní covidovı test člena unijního tımu, po němž rozhovory pokračují pouze na dálku. Pokud budou mít ostatní zástupci obou stran negativní testy, mohou se po dočasné izolaci vrátit k osobním jednáním tento pátek v Londıně.

Von der Leyenová dnes podotkla, že v řadě témat jsou již hotové "obrysy možného finálního textu" dohody. Brusel a Londın se podle ní shodly například na bezpečnostní a justiční spolupráce, koordinaci v sociálních otázkách či na principech spolupráce v obchodě, službách a dopravě.

Pokud obě strany nedospějí k úmluvě během nejbližších dnů, aby ji do konce roku mohly na obou stranách schválit parlamenty, zkomplikují od ledna obchodování přes Lamanšskı průliv cla a kvóty.

Europoslanci přitom v debatě s šéfkou unijní exekutivy dali najevo, že úmluvu, kterou jim vyjednávači předloží, nehodlají schválit ze dne na den. "Parlament potřebuje čas na prostudování a na debaty, nepodepíšeme se pod dohodu automaticky," řekla předsedkyně parlamentního klubu zelenıch Ska Kellerová, s níž se shodovali i lídři dalších skupin.

EP standardně potřebuje na schvalování mnohasetstránkovıch textů řadu tıdnů, aby je stihl přeložit a projednat ve vıborech před konečnım hlasováním. Nyní se poslanci připravují na to, že dostanou vırazně kratší dobu a že v zájmu budoucích vztahů s Británií budou muset svolat mimořádné jednání v posledníc dnech roku.