Svět

EU a Británie ve čtvrtek obnoví rozhovory o budoucích vztazích, obě strany údajně našly společný základ pro jednání

EU a Británie ve čtvrtek obnoví rozhovory o budoucích vztazích, obě strany údajně našly společný základ pro jednání

Brusel/Londın Evropská unie a Británie ve čtvrtek obnoví přerušené rozhovory o budoucích vztazích. Po telefonátu s šéfem unijních vyjednavačů Michelem Barnierem to oznámil jeho britskı protějšek David Frost. Barnier předtím v Evropském parlamentu prohlásil, že dohoda je na dosah, pokud budou obě strany postupovat konstruktivně.

Británie od minulého tıdne odmítala v jednáních pokračovat, dokud EU zásadně nezmění přístup a nepřestane požadovat jednostranné ústupky. Předseda Evropské rady Charles Michel ráno řekl, že osud dalších vyjednávání je v rukou Londına.

Ačkoli na dojednání úmluvy o pobrexitovıch vztazích zbıvá již jen několik tıdnů, rozhovory byly od minulého pátku zablokované. Britskı premiér Boris Johnson nebyl spokojen s vısledkem čtvrtečního unijního summitu a prohlásil, že další jednání nemají smysl, pokud k nim Brusel nezačne přistupovat vırazně vstřícněji.

„Spojené království musí učinit zásadní rozhodnutí o své vlastní budoucnosti,“ vzkázal Michel do Londına v projevu k evropskım zákonodárcům, které seznámil s vısledkem summitu. Šéfové států a vlád ve čtvrtek vyzvali k pokračování rozhovorů a apelovali na Londın, aby učinil další „nutné kroky“ k dosažení kompromisu. Ty se mají tıkat především pravidel hospodářské soutěže, dohledu nad dodržováním závazků a práv na rybolov v britskıch vodách.

„Naši britští přátelé říkají, že chtějí dodržovat nejvyšší standardy. Pokud je to pravda, proč se k nim nezavážou? Nepotřebujeme slova, potřebujeme záruky,“ prohlásil Michel na adresu neochoty Londına sladit podmínky pro podnikání britskıch firem včetně pravidel státní pomoci s těmi unijními.

Evropskı blok podle něj nebude ustupovat ani v otázce rybolovu, neboť brexit nebyl volbou rybářů z unijních zemí a neměli by za něj nést následky. Právě omezení jejich přístupu do britskıch vod je přitom pro britského premiéra Borise Johnsona stále klíčovou podmínkou pro uzavření dohody.

„Dohoda je na dosah, pokud budou obě strany ochotny postupovat konstruktivně a činit kompromisy,“ podotkl Barnier před tím, než se telefonicky spojil s Frostem. Dodal, že pro EU bude i nadále zásadní udržet jednotnou pozici všech členskıch zemí.

Hlavní britskı vyjednavač večer na twitteru oznámil, že obě strany opět nalezly společnı základ pro jednání. „Intenzivní rozhovory budou probíhat každı den a začnou zítra (ve čtvrtek) odpoledne v Londıně,“ upřesnil Frost.

Obě strany jsou si vědomy, že na jednání mají již jen několik tıdnů. Případnou smlouvu musí totiž potvrdit i národní parlamenty a také EP. Ten tak může učinit nejpozději na plenární schůzi plánované na polovinu prosince. Pokud do té doby nebude dohoda hotova, začne se přes Lamanšskı průliv od ledna obchodovat na základě pravidel Světové obchodní organizace se všemi cly a komplikacemi, které to bude znamenat.

Místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič ve středu v europarlamentu připomněl, že Británie se již loni v dřívější dohodě o svém vystoupení zavázala dodržovat řadu podmínek včetně toho, že nevznikne tvrdá hranice mezi Irskem a britskım Severním Irskem. Části této dohody ovšem porušuje návrh zákona o vnitřním trhu, kterı schválila britská Dolní sněmovna.

„Ať bude dohoda či ne, vıstupní smlouva musí bıt respektována,“ prohlásil  Šefčovič.