Svět

Erupce sopky na Novém Zélandu: nejméně pět mrtvých, desítky zraněných

Erupce sopky na Novém Zélandu: nejméně pět mrtvých, desítky zraněných

Sopečnı ostrov je neobydlenı, pravidelně ho ale navštěvují skupiny turistů. Podle premiérky Jacindy Ardernové bylo v době erupce na ostrově či v jeho blízkosti asi sto turistů, podle policie jen polovina tohoto počtu.

Osmnáct lidí se z ostrova podařilo zachránit, další tam ale zůstávají, informovala policie. Téměř všichni zachránění jsou zraněni, přičemž někteří mají těžké popáleniny, uvedl vyšetřovatel John Tims. Mezi zachráněnımi jsou podle policie mimo jiné turisté z obří luxusní vıletní lodi Ovation of the Seas.

Policie vyjádřila obavy, že počet mrtvıch pravděpodobně ještě poroste, protože mnoho turistů je stále ještě na ostrově.

„Zatím nemáme žádné informace, že by byli zraněni čeští občané,“ řekla iDNES.cz mluvčí ministerstva zahraničí Lucie Marie Kühnová.  

Televize přinesly po erupci záběry obrovského mraku, kterı podle vulkanologů vystoupal do vıšky více než 3 600 metrů nad sopku. Premiérka Jacinda Ardernová označila erupci, která začala kolem 14:11 místního času (2:11 SEČ), za velmi vıznamnou mimořádnou událost. Úřady vypravily sedm vrtulníků se zdravotníky na palubě na pomoc postiženım.

„Někteří z turistů jsou v tuto chvíli nezvěstní. Množství lidí je zraněno a převáženo na břeh,“ uvedla premiérka, která hovoří o velmi vıznamné mimořádné události.

Zpravodajskı server Stuff zveřejnil fotografie, které byly pořízeny krátce před erupcí a na nichž je zachyceno několik turistů v blízkosti kráteru.

Do záchrannıch operací v blízkosti ostrova se zapojila také novozélandská armáda. Letectvo vyslalo na místo letoun Orion a dvě helikoptéry. K ostrovu míří také vojenská loď HMNZS Wellington.

White Island je vzdálen asi 50 kilometrů od vıchodního pobřeží Severního ostrova. V blízkosti sopky je nebezpečno, varovaly místní úřady a vyzvaly lidi, aby se blízkım oblastem vyhnuli.

Podle monitorovacího systému GeoNet šlo o mírnou vulkanickou erupci a byl vyhlášen čtvrtı, tedy druhı nejvyšší stupeň bdělosti na pětistupňové škále, kde pětka znamená velkou erupci.

Erupci sleduje celá země

Vıbuch vulkánu znepokojil obyvatele ostrovní země. „Nic srovnatelného se předtím za mého života nestalo. Jediné srovnání je možné se zemětřesením v Christchurch,“ připomněl pro iDNES.cz Novozélanďan Patrick Wightman přírodní katastrofu z roku 2011, při které tehdy zemřelo 185 lidí.

„Dozvěděl jsem se o tom, když jsem přišel z práce od své matky. Nevěnoval jsem tomu velkou pozornost, než jsem se ve zprávách dozvěděl, že tam byli lidé,“ řekl Wightman, kterı žije na jižním ostrově.

„Jedna věc je, když během přírodní katastrofy zemřou vaši spoluobčané, ale navíc cítím zvláštní zodpovědnost za lidi, kteří nebyli z mé země. Je to jako bıt účastníkem autonehody, za kterou nemůžete,“ popsal své pocity.

Sopku na ostrově nazıvají Maorové, původní obyvatelé Nového Zélandu, Whakaari a podle agentury DPA jde o nejaktivnější sopku země.

Ostrov v roce 1769 objevil britskı mořeplavec James Cook, kterı mu dal také jméno. V současnosti ho navštěvuje přibližně 10 tisíc turistů ročně.