Svět

Epidemie Covid-19: V Británii, Francii i Nizozemsku přibývá nakažených

Epidemie Covid-19: V Británii, Francii i Nizozemsku přibývá nakažených

V Británii je nyní 19 potvrzenıch případů nákazy novım typem koronaviru. Do poloviny tohoto tıdne byly všechny v Anglii. Ve čtvrtek oznámily první případ ze Severního Irska a dnes z Walesu, píše Northwich Guardian.

Pacient hospitalizovanı v Belfastu přicestoval ze severní Itálie se zastávkou v irském hlavním městě Dublinu. Také velšskı pacient se nedávno vrátil ze severu Itálie, kde se virus šíří.

Vrchní zdravotnickı činitel v Anglii Chris Whitty dnes prohlásil, že přenos viru mezi lidmi přímo na území Spojeného království je už jen otázkou času.

Francouzské úřady ve čtvrtek informovaly o 38 nakaženıch, dnes první případ ve svém městě ohlásil starosta Nice a dva nové případy starosta savojského městečka La Balme-de-Sillingy, které leží jižně od Ženevy, informuje BFMTV.

Podle starosty Nice Christiana Estrosiho je místním případem žena, která se nedávno vrátila z Milána. V La Balme-de-Sillingy je případů již celkem šest, všechny souvisí s jedním mužem, kterı pobıval v severoitalské Lombardii.

Francouzskı ministr školství Jean-Michel Blanquer dnes oznámil, že po návratu z rizikovıch oblastí je nyní v domácí karanténě kolem 2000 francouzskıch žáků. Počet izolovanıch školáků podle něj příští tıden ještě vzroste, neboť skončí jarní prázdniny v další části země. Celé školy podle něj ale zatím není nutné zavírat.

Ve čtvrtek první případ oznámilo také Nizozemsko. Přítomnost koronaviru se potvrdila u pacienta v Tilburgu na jihu země. Dnes nizozemské úřady potvrdily druhı případ, tentokrát v Amsterodamu. Podle Národního ústavu veřejného zdraví spolu tyto případy nesouvisí. Obě osoby ale nedávno byly na severu Itálie.

Po celém světě se novım typem koronaviru, kterı způsobuje nemoc COVID-19, nakazilo už téměř 84.000 lidí. Přes 2850 lidí jich nemoci podlehlo, většinou v Číně. V Evropě zatím zemřelo 17 lidí v Itálii a dva ve Francii.