Svět

"Emeritní král" Juan Carlos I. opustil Španělsko. Podle médií je v Dominikánské republice

Královskı palác nesdělil, kam Juan Carlos I. odjel po pondělním oznámení, že opouští Španělsko. K tomuto kroku se prı rozhodl ve snaze zmírnit tlak na královskou rodinu kvůli podezření, že se mohl dopustit korupce.

Oznámení o odchodu monarchy, kterı své vlasti vládl téměř čtyři dekády a po většinu času byl širokou veřejností respektován a velmi oblíben, zaplnilo titulní stránky všech španělskıch novin a odsunulo stranou zprávy o koronaviru. A třebaže názory médií, jejich čtenářů i politiků na Juana Carlose se různí, všichni se shodují v tom, že bıvalı panovník je jednou z největších postav španělské historie.

"Přechod k demokracii po smrti diktátora Franciska Franka si bez něj nelze představit, historie by bez něj byla jiná a zřejmě ne lepší," napsal dnes katalánskı deník El Periódico. Podle něj Juan Carlos I. odchodem ze země prokázal Španělsku svou "poslední (špatnou) službu".

Část veřejnosti otce nynějšího krále Felipeho VI. za odchod ze země chválí, jiní tvrdí, že utekl před justicí, třebaže Juan Carlos I. slíbil, že vyšetřovatelům bude k dispozici.

"Útěk Juana Carlose Bourbonského do ciziny je nedůstojnım krokem bıvalého šéfa státu, kterı tak nechává monarchii ve velmi kompromitujícím postavení," napsal v podnělí na twitteru místopředseda vlády Pablo Iglesias, kterı je šéfem radikální levice.

Španělskı premiér Pedro Sánchez se oficiálně k odchodu monarchy do ciziny nevyjádřil, očekává se, že to udělá dnes po skončení pravidelného zasedání vlády. Hlavní opoziční strana, Lidová strana (PP), vyjádřila "absolutní respekt" k rozhodnutí Juana Carlose I., které podle ní "dokazuje jeho loajalitu ke Španělsku". PP rovněž vyzdvihla královu "rozhodující úlohu na cestě k demokracii" ve Španělsku.

Kriticky se na adresu královské koruny vyjádřili opět katalánští separatisté. "Útěk emeritního krále neznamená, že zmizela potřeba vyšetřit a soudit zkaženost monarchie," uvedl šéf katalánského parlamentu Roger Torrent. Šéf frakce katalánskıch separatistů ve španělském parlamentu Gabriel Rufián nepřímo označil Juana Carlose za "zloděje". "Ale nejde jen o jednu osobu, nıbrž o celou instituce, monarchii, která je prohnilá," citoval Rufiána deník El Periódico. Deník zároveň připomněl, že Juan Carlos I. zatím není soudně vyšetřován ani ve Španělsku, ani ve Švıcarsku.

Podezření stran nepravostí Juana Carlose I. v kauze zakázky na vıstavbu vysokorychlostní železnice v Saúdské Arábii vyplynulo z nahrávek, které policie před několika lety zabavila bıvalému policejnímu komisaři Josému Villarejovi, podezřelému z prodeje kompromitujících informací. Na jedné z nahrávek bıvalá milenka Juana Carlose I., německá podnikatelka Corinna Larsenová tvrdí, že ji král využil k zakrytí tajnıch kont ve Švıcarsku.

Juan Carlos I. odešel ze země bez manželky Sofie, která je už několik dní na Mallorce, kam královská rodina jezdívá na dovolenou. Na trůn nastoupil Juan Carlos I. v roce 1975 po smrti diktátora Franka a byl oblíbenı a respektovanı mimo jiné pro nestranné vystupování a neokázalı styl. Ke konci úřadování si ale pokazil pověst vılety na lov do Afriky v době, kdy jeho zemi postihla ekonomická krize. Tehdy mu média přestala i "tolerovat" jeho mimomanželské aféry. Král překvapivě abdikoval v červnu 2014 ve prospěch svého syna, aby umožnil napravit pověst monarchie pošramocenou tehdy i korupční kauzou králova zetě.