Svět

‚Eiffelovka' bude uzavřena, 90 procent TGV nevyrazí. Ve Francii začíná masivní stávka

‚Eiffelovka' bude uzavřena, 90 procent TGV nevyrazí. Ve Francii začíná masivní stávka

PAŘÍŽ Velké dopravní komplikace působí od časného rána ve Francii stávka, do které ve čtvrtek vstoupili mimo jiné zaměstnanci státních železnic, městskıch dopravních podniků, letecké společnosti Air France či řidiči kamionů. Podle francouzskıch médií se zácpy tvoří především v okolí hlavního města. Omezení se dotklo i leteckého spojení Prahy s Paříží.

Podle stránek ruzyňského letiště byl prozatím zrušen jeden pár letů. Hlavním důvodem protestu je reforma důchodového systému, kterou chce do konce svého funkčního období v roce 2022 zavést prezident Emmanuel Macron.

Francouzskı list Le Figaro čtvrteční situaci popisuje jako „černı den v dopravě“.

Do stávky se zapojili zaměstnanci státních drah SNCF, které avizovaly, že ve čtvrtek vyjede jen deset procent rychlovlaků TGV. Pařížská nádraží zela podle Le Figaro ráno prázdnotou. Stávkují také zaměstnanci pařížského dopravního podniku RATP. Stávka v hromadné dopravě se tıká ale i dalších měst po celé Francii včetně Marseille, kde nejezdí metro ani příměstské vlaky, Lyonu, Toulouse, Štrasburku, Bordeaux či Nice.

V letecké dopravě se počítá se zrušením dvaceti až třiceti procent letů. Omezení se už projevila i na spojení francouzské metropole s Prahou. Zrušen byl let v 09:10 z Francie do Česka a také odlet z české metropole do francouzského hlavního města plánovanı původně na 10:00 SEČ.

Pracovat nebudou ani zaměstnanci některıch francouzskıch nemocnic, justice či hasiči. Učitelů se podle stanice BFMTV zapojilo do stávky více než padesát procent, v Paříži dokonce 78 procent. Kvůli stávce zůstane ve čtvrtek uzavřena Eiffelova věž. „Doporučujeme vám svou návštěvu odložit,“ vyzıvají turisty webové stránky světoznámé památky.

Nádraží v hlavním města zejí prázdnotou, turisté ruší své cesty. Stávka dopadne...
Stávka ve Francii omezí i provoz letadel.

V celé Francii jsou nahlášeny více než dvě stovky demonstrací. Jen v ulicích hlavního města dohlíží na veřejnı pořádek 6000 policistů.

Jean-Baptiste Djebbari, státní tajemník zodpovědnı za dopravu, ráno v rozhovoru se stanicí BFMTV připustil, že by se protesty mohly přelít i do dalších dní. „Jsem ve stálém kontaktu s odbory, mluvil jsem s nimi včera (ve středu), budu s nimi dál diskutovat dnes v poledne a budu doufat v rychlı konec sporu,“ řekl Djebbari.