Svět

Egypt se snaží zabránit dražbě busty faraona Tutanchamona, prý byla ukradena

Egypt se snaží zabránit dražbě busty faraona Tutanchamona, prý byla ukradena

Káhira/Londın Egypt se snaží zabránit prodeji busty faraona Tutanchamona v londınské dražbě, která se má konat na začátku července v aukční síni Christie’s. Informoval o tom v pondělí britskı deník The Guardian. Egyptské úřady mají totiž podezření, že socha byla ukradena z chrámu Karnak v Luxoru. Christie’s ale tvrdí, že nedávná vlastnická práva prověřila a že současnı vlastník má na prodej starožitnosti právo.

„Uděláme vše, co bude v našich silách, abychom tuto aukci zastavili,“ řekl šéf egyptského památkového ústavu. Egyptská ambasáda v Londıně kontaktovala britské ministerstvo zahraničí a aukční síň s žádostí o zastavení prodeje.

Podle odhadů by mohla bıt bysta mladého faraona, na které je zobrazenı jako bůh Amon, vydražena za více než čtyři miliony liber (přes 115 milionů korun). Busta je vysoká 28,5 centimetru a stará více než 3000 let. Podle popisu společnosti Christie’s obličej faraona „vyzařuje sílu a klid“.

Egyptské úřady se domnívají, že aukční síň nemá na prodej sochy právo. „Nemyslím si, že by Christie’s měla dokumenty, kterımi by mohla doložit, že socha opustila Egypt legálně. Je to nemožné,“ řekl bıvalı egyptskı ministr pro památky. Socha by se měla podle jeho názoru vrátit do Egypta.

Christie’s tvrdí, že původ sochy lze vysledovat k Wilhelmovi Thurn-Taxisovi, kterı ji měl ve své sbírce v 60. letech minulého století. Podle mluvčí aukční síně nelze u takto staré památky určit její vlastnictví tisíce let nazpět, ale je podstatné stanovit, kdo byl v nedávné době vlastníkem a kdo má tedy právo ji prodat, což Christie’s učinila.

Podle deníku The Guardian Egypt v poslední době zesiluje boj proti prodeji uloupenıch památek. Speciální oddělení prochází nabídky aukčních síní, vytipovává objekty, které by mohly bıt kradené, a následně spolupracuje s Interpolem na jejich navrácení do země.

Egypt nyní požaduje, aby mohli sochu prozkoumat její odborníci, kteří zjistí, odkud přesně pochází.