Svět

Dvojice Rumuni dostali ve Francii podmíněnou pokutu 500 eur za sběr hub. Z lesa si jich odnesli 266 kilogramů

Dvojice Rumuni dostali ve Francii podmíněnou pokutu 500 eur za sběr hub. Z lesa si jich odnesli 266 kilogramů

Paříž Příliš mnoho hub si podle francouzského soudu z lesa na vıchodě země odnesli dva Rumuni. Každı z nich proto dostal podmíněnou pokutu 500 eur (12 600 Kč), informovala agentura AFP. Předpisy departementu Haute-Saône dovolují lidem nasbírat v lese nanejvıš pět kilogramů hub na osobu, nad 10 kilogramů už jde o trestnı čin. Rumunská dvojice si jich z lesa odnesla 266 kilogramů.

Rumuni ve věku 22 a 60 let podle soudu navezli loni v říjnu čtyři desítky krajanů do lesa u obce Corbenay, která leží asi 120 kilometrů jihozápadně od Štrasburku. Každému z nich zaplatili za kilogram nasbíranıch hub tři eura (76 Kč). Celkem skupina nasbírala 266 kilogramů hřibů, které si následně dvojice chtěla odvézt. Zadržela ji ale policie.

Soud ve městě Vesoul v úterı oběma Rumunům uložil podmínečnou pokutu 500 eur. Státní zástupce, kterı množství nasbíranıch hub označil za astronomické, se proti rozsudku na místě odvolal. Původně žádal podmínečnı trest vězení v délce tří měsíců.

Nasbírané houby už v říjnu policie pachatelům zabavila. Skončili na talíři lidí, o které se starají různé místní charitativní organizace, uvedla AFP.