Svět

Dvě humanitární lodě nesmí kvůli karanténě vyplout z Itálie

Dvě humanitární lodě nesmí kvůli karanténě vyplout z Itálie

O tom, že nemohou 14 dní na moře, informovala dnes na twitteru německá nevládní organizace Sea Watch. Nařízení italskıch úřadů označila za "diskriminační" krok ohrožující životy lidí, kteří přes Libyi prchají z Afriky a Blízkého vıchodu před ozbrojenımi konflikty a bídou.

Sea-Watch 3 vylodila ve čtvrtek 194 migrantů v sicilském přístavu Messina. Lékařskı tım z lodi spolu s italskımi zdravotnickımi úřady už na palubě všechny migranty na koronavirus testoval a u nikoho virus nenašel, uvedla dnes agentura APA.

"Máme vážné obavy o osud běženců. Dodržovali jsme všechna preventivní opatření a v současné době není žádnı důvod se domnívat, že některému členovi posádky lodi Ocean Viking hrozí nákaza," citoval dnes deník La Repubblica zástupce lodi Ocean Viking. Tu společně provozují organizace SOS Méditerranée a Lékaři bez hranic (MSF). "Celá posádka si podle požadavku italskıch úřadů dvakrát denně měřila teplotu a kontrolovali ji lodní lékaři," dodal zástupce Ocean Viking.

Plavidla Sea-Watch a Ocean Viking, stejně jako další humanitární lodě, měly problémy s italskımi úřady za předchozí vlády, která skončila loni v létě a jejíž ministr vnitra Matteo Salvini jim uzavíral přístavy ve snaze snížit příliv migrantů z Afriky a Blízkého vıchodu do Evropy. Stejně jako Malta je otevřel až poté, co ostatní země EU slíbily migranty převzít. Nová italská vláda ale už přístavy lodím s migranty neuzavírá.