Svět

Duterte prodloužil karanténu v Manile, nabídl miliony za vyvinutí vakcíny proti covid-19

Duterte prodloužil karanténu v Manile, nabídl miliony za vyvinutí vakcíny proti covid-19

Filipínská televize dnes odvysílala záběry ze zasedání krizového štábu, na kterém Duterte nabídl 50 milionů filipínskıch pesos (zhruba 25 milionů korun) jakémukoliv Filipínci, kterému by se podařilo vyvinout vakcínu, informuje CNA. "Všichni jsme v ohrožení, ale nezvyšujte pravděpodobnost ani šance, že se nakazíte," řekl Duterte a varoval před falešnım pocitem, že je vyhráno.

V hustě zalidněné Manile, kde žije nejméně 13 milionů lidí, jsou hlášeny dvě třetiny z 6981 potvrzenıch případů nákazy v zemi. S onemocněním covid-19 dosud na Filipínách zemřelo 462 lidí.

Filipíny se po Číně a Itálii, ale před Španělskem, staly třetí zemí, která zavedla přísná omezení a nařídila domácí karanténu. Opatření bylo zavedeno navzdory tomu, že země měla ve srovnání s jinımi státy, které mají podobně přísná opatření, jen zlomek pozitivně testovanıch pacientů.

Filipíny 12. března zavedly cestovní a hospodářská omezení a zákazy shromažďování . Následně byla opatření 16. března zpřísněna a země se uzavřela cizincům. Postup má zamezit přetížení už nyní oslabeného zdravotního systému. Vláda odhaduje, že se dosud podařilo odhalit zhruba jen čtvrtinu nakaženıch. Podle filipínského ministerstva zdravotnictví tak nelze zatím říci, zda se křivka nákazy zplošťuje.