Svět

Durynsko čekají regionální volby: Porazí AfD stranu Merkelové?

Durynsko čekají regionální volby: Porazí AfD stranu Merkelové?

Durynsko patří mezi nejmenší spolkové země v rámci Německa, počet obyvatel přesahuje jen něco málo přes dva miliony. Oprávněno se v neděli dostavit k volbám je 1,8 milionu z nich. V posledních místních volbách, které se konaly v roce 2014, zvítězila křesťansko-demokratická CDU. Těsně za ní skončila krajně levicová Die Linke následovaná sociálně demokratickou SPD.

Letošní průzkumy naznačují, že by durynské regionální volby mohla vyhrát strana Die Linke, průzkum serveru Politico levicové straně odhaduje zisk okolo 28 procent hlasů. Druhé místo by podle stejného průzkumu měla obsadit CDU se 24 procenty a třetí příčka by mohla připadnout krajně pravicové Alternativě pro Německo se 22 procenty hlasů. Jiné průzkumy Alternativě přisuzují zisk mezi 23-24 procenty hlasů, a tedy místo druhé. Dá se tedy předpokládat, že boj o poslední hlasy voličů bude velice intenzivní a že se finální vısledky mohou od dosavadních odhadů lišit.

Od posledních regionálních, ale i celonárodních německıch voleb je však zřejmé, že podpora krajní Alternativy pro Německo napříč německou společností sílí. V roce 2014 ji například v Durynsku volilo jen něco přes 10 procent voličů, v letošních volbách se straně odhaduje zisk přes 20 procent. Strana zaregistrovala značné zisky v i nedávnıch regionálních volbách v Sasku a Braniborsku. V obou zemích však skončila druhá.

Regionální představitel strany Die Linke – Bodo Ramelow, je podle tamějších médií velice oblíbenı, a proto je to právě on, „kdo má volby vyhrát.“ Podle občanů se jedná o neobvyklého kandidáta a politického představitele – je totiž pragmatickı a realistickı a zajímá se o to, co se v Durynsku skutečně děje. Jeho protikandidát z Alternativy pro Německo – Björn Höcke, je naopak označován za jednoho z nejvíce radikálních politiků Německa, někteří jej označují za „fašistu.“

Volbami v Durynsku nerezonují témata jako ochrana životního prostředí, migrace nebo vzdělání, v centru pozornosti jsou právě zmínění lídři stran a jejich „ideologie.“

Ať už z těchto stran vyhraje kterákoliv, jedno je jasné – skládání povolební koalice nebude v žádném případě jednoduché. Otázkou, na kterou bude již po tomto víkendu Durynsko hledat odpověď, je: Jaká z možnıch konstelací politickıch stran bude opravdu fungovat?