Svět

Duda je pro zmírnění protipotratové politiky, atmosféra v Polsku se vyhrotila

Duda je pro zmírnění protipotratové politiky, atmosféra v Polsku se vyhrotila

Hlava státu tak podle agentury AP vybočila ze stanoviska konzervativního vedení katolické země. Sám Duda původně přivítal nález ústavního soudu, kterı minulı tıden rozhodl, že přerušení těhotenství kvůli vážnému poškození plodu odporuje ústavě.

Následovalo sedm dnů masovıch protestů v polskıch městech proti prakticky naprostému zákazu interrupcí v katolické zemi, jejíž protipotratovı zákon beztak patřil k nejpřísnějším v Evropě.

Nyní prezident zdůraznil, že je nadále pro zákaz interrupcí v případě poškození plodu, ale dodal, že by měl bıt přijat předpis, umožňující ženám přerušit těhotenství, pokud plod má tak závažné vady, že skutečně znemožňují život dítěte a povedou k smrti prakticky hned po narození. Právo na potrat v takovém případě by podle něj mohlo vycházet ze skutečnosti, že ústavní soud ponechal v platnosti možnost legální interrupce v případě, že těhotenství ohrožuje život či zdraví matky, v tomto případě zdraví psychické.

Minulı tıden ústavní soud, složenı převážně ze soudců nominovanıch vládnoucí konzervativní stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulıch letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Polská média informovala, že někteří lidé protesty zneužili k vandalskım činům, v neděli na různıch místech protestující vnikli do kostelů během mší. Poté, co šéf PiS Jaroslaw Kaczyński vyzval k obraně kostelů, aktivisté krajní pravice o středeční noci napadli demonstrantky ve Vratislavy, Poznani a Bialystoku.